• Miks just tõukassid?

Ilmselt sellepärast, et hindan üsnagi kõrgelt (ka oma erialases töös) ilu, harmooniat ja viimistletust. Kaunis püha birma kass pakub seda kõike mulle küllaga. Ka on nende loomadega tegelemine mulle toredaks hobiks, mis hõlmab väga palju teisi huvipakkuvaid valdkondi. Nagu näiteks: loomade psühholoogiat-geneetikat, fotograafiat, kodulehtede toimetamist, erinevate maade inimestega suhtlemist, väikeste kassipoegadega mässamist, igasuguseid reisidega seoses väljakutseid, raamatupidamist, statistikat, uuringuid ja muidugi kassinäituste elamusi.

  • Miks just püha birma tõug?

Sellepärast, et just need kassid on imekena välimuse ja leebe iseloomuga. Nende sinine silmavärv ja valged sokikesed on nii erilised. Sellised kaunid loomad on mõnusad kaaslased ja suurepärased igapäevaelu stressi maandajad. Ka on oma osa just selle tõu maagilisel legendil ja ajalool. See teeb nad veelgi atraktiivsemaks. Tahangi tutvustada kõiki oma kasvanduse kasse siin järgemööda. Kõigil neil on oma osa Sweet Katicat ajaloos, minu südames ja loomulikult väärikas koht ka minu kodulehel.

kalju
Oleme koos abikaasaga tegelenud tõuloomadega juba päris mitmeid aastaid. Esimene püha birma tõugu kass tuli meile juba 2003 aastal. See oli klassikalise pruuni maskiga isane kass IC EST*Karl-Gustav Klaudia, kodunimega lihtsalt Kalju. Tema oli muide ka esimese Eestisse imporditud emase püha birma GIC FIN*Neige Cristal’s Tendresse poeg. Kalju oli meie laste hea mänguseltsiline. Poiste mängud käisid ikka kambaga ja Kalju oli kõva kambajõmm. Samas sai temaga ka tasapisi näitustel käidud ja selle tulemusena International Champion tiitli omanik. Meie vahva poiss oli ka tol ajal uue Brit kassitoidu reklaamnäoks Eestis. Kalju suri kahjuks 5,5 aastaselt ootamatu südamerikke tõttu …

See kohutav šokk kummitas mind mõnda aega. Sellegipoolest otsustasin uue kassi muretsemisega pisutki leevendada seda kaotusvalu.


effykalju
Meie pere puhtatõuline saksa lambakoer Unerschrocken Effy. Tegelikult oli minu suur lapsepõlveunistus endale saksakas muretseda ja selles suhtes läksid meie soovid mehega kenasti kokku. Nii ta meile tuligi ja Effy koolitamisega tegeles peamiselt Andre. Ta läbis nii kuulekuskoolituse, kui käis kaitse treeningutel. Kõrvaloleval pildil ongi meie Effy ja Kalju kahekesi. Effy on kogu elu valvanud meie “kassimaja” kohusetundlikult ja uudistanud rõõmsalt klähvides läbi klaasi kasside või kassipoegade hullamist. Effy suri 2018 aasta aprillis 13 aastasena.


2O8A8927
2009 tuli meile hurmur PR & SC EST*Timothy Klaudia. Niisiis sel korral hoopiski kõige heledama ehk kreemi värvi maskiga ja üliilusate silmadega poiss. Timothy (kodunimega Masu või Timo) oli küll algul mõeldud meile niisama kodulemmikuks. Kui näitusetee jalge alla võtsime, ei saanud me enne pidama kui kõige kõrgem tiitel taskus! Timothy on siis minu esimene Supreme Champion tiitliga kass!
Masu ongi hetkel vanim meie kassidest. Masu iseloom on supernunnu ja kasvult on ta pigem suurem. Pikki aastaid oli ta ehtne Kati-kaisukass, kes magas mu kaisus ning hoidis lähedusse. Alates 2014 aastast naudib Masu Andre vanemate juures muretut kastraadi elu. Oma kolimisega leevendas Timo pererahva kaotusvalu, kui nende kass 18 aastasena vikerkaaresillale läks. Koos meie E ja F kasvandikele on Timol ühtekokku 14 järglast ja nendest mõned aretuses. Uhke papa naudib ise mõnusat pingevaba elu ja osaleb vahel igavuse peletamiseks ka näitustel. Kastraatide klassis on Timo saatnud 8 aastasena veelgi suurem edu ja mitmed Best In Show võidud!app


DSC_0142 2

2009 aastal saabus meile Venemaalt, Moskvast, sinise maskiga emane kassike IC Bonbon Azur Her Bliss Majesty,RU. Temast sai ühtlasi siis ka esimene emane kiisu meie peres. Hästi liikuv ja mänguline tüdruk. Bliss pakkus noorena silmailu oma vägevate hüpete ja mänguvõtetega. Her Bliss Majesty nimi tähendab tõlkes “Tema Särav Kõrgus” ja seda ta ka on. Blissi sugupuu kassid on Venemaal kuulsad puhta tumesinise tooniga silmade poolest. Enamus Blissi lapsukestest, A ja D pesakonnas, said ka omale sellised säravad kalliskivid. Kahjuks olid Blissi tiinused temale endale väga koormavad ja otsustasin lasta ta steriliseerida 2013 aastal. Peale steriliseerimist ei soovinud Bliss meie paljude kassidega igapäevaselt koos elada. Niimoodi sai teoks, et Bliss elab nüüd Kohilas koos Tiiu perega. Meie kaunike kohanes uue perega kiiresti ja nende 9 aastane laps ütles “ta toob meie päevadesse nii palju rõõmu juurde!” Tänangi siinkohal Tiiut ja kogu tema pere meie kalli Blissi poputamise eest.


29.10.2009. registreeritud FIFe kasvandus Sweet Katicat.

SweetKaticat cattery

See oligi asjade loomulik käik peale emase kassi saabumist. Püha birma tõug on minu arvates nii eriline ja kaunis. Mitmete maskivärvide-, valgete sokkide- ja sinisilmadega täiuslik kass. Soovin ka teistele inimestele pakkuda võimalust sellest ilust osa saada. Need imelised kassid kuuluvad minu ellu ja on nauditav osa minu armsa pere argipäevast. Pakkudes rõõmsaid hetki ka sõpradele, kes meile parajasti külla satuvad. Alates 2009 on Sweet Katicat ka Pyhä Birman Kissa ry liige ja koostöö soomlastega on sujunud juba aastaid.


Alizeé

2010 aastal nägi ilmavalgust GIC EE*Alizeé Sweet Katicat olles ühtlasi ka esimene kasvanduses sündinud kassipoeg. Alizeé sai meile aretukassiks jäetud just suurepärase birmaliku leebe iseloomu ja imekena välimuse tõttu. Päris raske oli vastu panna sellisele vahvale potsakale olendile, kes kogu oma oleku ja näoilmega kõikide südamed võitis. Ta on erinevalt oma sportlikust emast, hoopis selline tagasihoidlik ja naiselikult graatsiline kass. Kutsume teda kodus Pošh just šiki välimuse pärast. Alizeé 6 pesakonda ei olnud sageli just arvuliselt väga suured, aga alati olid titad kuidagi erilised ja šarmikad. Tema valitud tütrekesed: EE*Pretty-Elena Sweet Katicat, SC EE*Isabella Sweet Katicat ja EE*Lucy Sweet Katicat on samuti Sweet Katicat kassipoegade emad. Alizeé puhul võib tõdeda, et on tegemist meie kasvanduse alustala ja “kuningannade-kuningannaga”. Omamoodi pean tema järeltulijaid Sweet Katicat “siniste põhiliiniks”. Kodus on just Pošh püsinud vaieldamatult emastest kassidest kõige kõrgemal positsioonil ja loomulikult on tal eriline koht ka minu südames kiss


DSC_0144

2011 aastal saabus meile šokolaadimaskiga krapsakas tüdruk Noëlle Of Jekima’s, NL. Tõime ta koos noorema poja Mirkoga kaheksi seigeldes kaugelt Hollandist. Täitus minu unistus šokolaadivärvi maskiga birmakiisu omanikuks saada. Kahjuks ei õnnestunud mul teda pikalt aretuskassina hoida. Noelle oli oma sõprade suhtes väga valiv ja elaski peamiselt Mirko toas. Ta ei klappinud (peale Alizeé) eriti ühegi meie kassiga kokku. Siiski kinkis Noeltšu meile ühe kena kolmese pesakonna. Tema tütrekesed elavad nüüd Venemaal ja poeg ChillBill Taani kasvanduses. Noëlle leidis peale steriliseerimist endale toreda pere. Nüüd saab ta rahumeeli ainukese kassina nautida kogu tähelepanu. Suured tänud Maarikale, kes pakkus oma kodusoojust meie armsale šokolaadinööbile.


15.12.2012. sai loodud Püha Birma Eesti Tõuklubi. Klubi loojateks Ivar Eensoo, Klavdia Soots ja Kati Valkenpert. Kuulusin klubi juhatusse 6 aastat ja tegin tööd klubi edendamise ning püha birma tõu populariseerimise nimel. Tõuklubi omaniku poolse domineerimise tõttu läks suhtlemine lõpuks väga keeruliseks ning 2019 aastal sai joon alla tõmmatud.


Demi Sweet Katicat


IC EE*Demi Sweet Katicat
on 2013 aasta algul sündinud neljasest “kilpparite” pesakonnast. Demi (kodunimega Amore) on meie kasvanduse esimene näituse ja aretuskiisu, kes on lepingu kohaselt ühisomandis. See tähendab, et ta elab Marioni peres ja osaleb ka meie kasvanduse aretusprogrammis. Ka Demi on Blissi tütar ja temas põimusid huvitavalt nii isa kui emapoolsed liinid. Tulemuseks välimuselt väga kaunis kilpkonnamaskiga birmaleedi. Amore võitis kassinäitusel juba avaklassis Riias lausa kahel päeval Best In Show! Ülitubli tulemus! Amorel on see x-faktor, mis paneb tavalised näituste külastajad just tema puuri juures pikemalt peatuma ja tema sehkendamist imetlema. Marioni valvsa pilgu all on kasvanud hästi julge ja sotsiaalne kiisu. Demi lapsuke, GordonGriffin, sündis 2015 aastal meie juures kodus ehk siis Demi elas mõnda aega jälle kasvanduses. Poisipõnn oli kahjuks lemmiku kvaliteedigashame ja aretusse ei saanudki midagi jätta…


IMG_7622

2013 suvel tõime koos mehega Poolast Eestisse veel ühe erilise särtsaka kaunitari CH Eleni Pure Passion,PL. Sellist haruldast kilpkonntabby maskivärvi ja põnevat sugupuud polnud varem Eesti kasvandustes aretuses kellelgi. Tere tulemast laigud ja triibud! Eleni tulekuga seoses sain põneva uue kogemuse. Nimelt on ta pärit kasvandusest, kus kasse toidetakse toortoiduga (toores liha ja vitamiinid). Niisiis tuli palju lugeda ja õppida tema toitmise kohta. Nüüd eelistavad ka meie teised kassid tihtipeale just Eleni toitu tavalisele konservile. Eleni siis meie pere ehtne lihasööja tiiger. Temalt ka ilus neljane F-pesakond 2014 aastal ja kolmikud 2015 aastal. Eleni poeg CH EE*Frank Flame Sweet Katicat on aretusisasena Soomes suisa kolmele kasvandusele. Frankil on seal ette näidata juba üsna mitu korralikku pesakonda. Juveelide pesakonnast läks kaks tütart Eesti kasvandustele. Seepärast sai ka Eleni “väljateenitud puhkusele” ja elab nüüd oma mõnusat lemmiku elu Tartumaal ühe kena armastava pere juures. Suur tänu sulle Kaja meie vahvale tiigrile oma kodusoojust pakkumast!


2O8A1415

Jõuluime saabus meie koju veel 2013 aasta lõpuks Slovakkia kasvandusest. IC Mathiew Moon Star Kimaya Azure,SK ehk kodunimega Matu oli tillukeste kõrvakestega, koheva kasukaga, lilla maskiga birmapoiss. Olin juba mõnda aega otsinud uut poissi kasvandusele ja lõpuks leidsingi sobiva. Nimelt on mul alati soov rikastada muuhulgas ka kohalikku Eesti birmade seltskonda mõne uue liiniga. Kuna Mathiew oli meie kasvanduse kinnine aretusisane, siis nägid plaani kohaselt järjest ilmavalgust tema 5 pesakonda kassilapsi. Huvi Mathiew liinide vastu on olnud birmakasvatajate hulgas üsnagi suur. Seoses sellega otsustasin lubada aretuseks mõned valitud järglased Eestisse ja ühe Soome kasvandusele. 2016 aastal sai Mathiewst mõnus potsakas kastraadihärra. Matu elab nüüd oma uues kodus Soomes. Tema uuteks sõpradeks on kaks vahvat last. Suur tänu meie lõvipoisi hellitamise eest Margele ja tema armsale perele!


Uma_0009
2015 aasta mais saabus meile Taanist taas üks kaunis šokolaadimaskiga birmatüdruk Schrøder’s Unbelievable Uma. Pea kaks aastat sai seda pisikest imetegu oodatud ja nüüd lõpuks oli ta Eestis! Hästi toreda iseloomuga, sotsiaalne ja hakkaja Umka. Koheva sabakese ja imeilusa sirelililla alatooniga silmadega preili. Oma kauni birmatüübiga sai ta Sweet Katicat kasvandusele kenaks täienduseks. Uma jällegi puhtalt aretuse eesmärgil meile toodud. Imekena birmatüüp ja eriline sugupuu! Uma noorukiiga möödus meil tormiliselt ja keeruliste asjaolude kokkulangevusel sündis tema esimene pesakond Eesti Kassikasvatajate Liit Felix eriloaga. Kenad K-pesakonna kiisulapsed ei jäänud ainukesteks ja 2017 sündis veel M pesakond. Ilmavalgust nägi meie kaunis Mercedes love cat Tema lilla maskiga õeke Marilyn kolis koos emme Umaga uude koju. Nemad saavad nüüd koos nautida Annely hoolt ning armastust.


GIC EE*Isabella Sweet Katicat

SC EE*Isabella Sweet Katicat! 2015 sündis Sweet Katicat kasvanduses mitmeid kauneid pärleid. Siiski oli mul just Isabella puhul sünnihetkest alates selge, et tema jääb meiega. Isabella on meie kalli Alizeé lapsuke ja Blissi lapselaps. Imeline koheva kasukaga, tasane ja samas lustakas täiuslik miizel. Isabella on lihtsalt minu väike aare! Ta on nii kaunis, malbe iseloomuga ja taktitundeline kass. Alati kohal kui teda just vajan ja siiski mitte väga pealetükkiv. Isabellaga olen saanud ka üsna paljudel tähtsatel näitustel osaleda ja koos toredaid hetki kogeda. 2016 aastal pälvis Eestis kõikide kassitõugude kasside hulgas üsna suurt tähelepanu:

2016 EESTI PARIM NOOR 2 koht

2016 EESTI PARIM EMANE 8 koht!!

2018 EESTI PARIM EMANE 4 koht!

Isabella on ka esimene Supreme Champion tiitliga kasvandik. Olen tõesti siiralt rõõmus kalli Isabella näitusetulemuste üle ja veelgi rohkem võimaluse üle selle armsa kiisuga igapäevaselt omas kodus suhelda love cat.


2O8A9756

GIC Mateo Medicat*SK saabus 2016 aasta suvel meile ühest mainekast Slovakkia kasvandusest. Olin juba alates 2009 Ivanaga sidet pidanud ja ikka nende kasse imetlenud. Muide ka minu kasvanduse nimi Sweet Katicat on inspireeritud nende kasvanduse omast. Aegajalt sai muuhulgas koos Ivana ja Miroslaviga mulle ka sobivat uut kassipoega valitud. Ikka läks nii, et hetkel polnud kõnealusel pisikesel kas sobiv värv, kvaliteet või sugu. Nüüd õnnestus neljasest pesakonnast üks tore põnn välja valida. Imearmas, pikema kasuka ja taas tumesiniste silmadega Mateo! Minu mehe arvates pole varem meil sellist potsakat võluvat poissi olnudki ja kodunimeks sai talle Tõnisson lol Kõigil läheb heldimusest nägu naerule, kui Mateo välja ilmub ja omi toimetusi asjatab. 2017 Tallinna näitusel õnnestus Tõnissonil avaklassis võita Best In Show! ja napsata ära kohaliku 3 aastase Supreme Championi eest Best In Variety! 2017 aastal pälvis temagi Eestis kõikide kassitõugude kasside hulgas üsna suurt tähelepanu:

2017 EESTI PARIM ISANE 8 koht!!

2018 EESTI PARIM ISANE 3 koht!!

Loodetavasti kujundab Tõnisson meie kasvanduse tulevased kiisukesed veelgi kaunimaks. Mitmeid pesakondi on juba sündinud ja kindlasti saab kauneid järglasi veelgi.


DSC_0562
IC LV*Marikota Kalindi
saabus meile pea samal ajal kui uus poiss Mateo. Kalindi on tegelikult samuti väga pikaajalise sõpruse ja koostöö tulemus. Tema üle saan ka ise salamisi pisut uhkust tunda. Sest Kalli-kalli on pärit kasvandusest, kus elab meie IC EE*Avril Sweet Katicat. Avril on ühtlasi Kalindi vanaema ja Marikota kasvanduse esimene aretusemane! Kalindi ema Oriana on suuremat kasvu, šiki välimuse ja tumesiniste silmadega kaunitar. Oriana on olnud vaieldamatult minu pikaaegne lemmik ja nüüd siis lõpuks ka tema tütreke meie kasvanduses. Kalindi ise on mõnusa tugeva kondiga ja rahuliku olekuga tüdruk, kes armastab “lobiseda”. Hästi toreda muretu mängulise iseloomu ja hea näituse temperamendiga. Boonuseks veel imeline siidine kasukas! Lihtsalt puhas rõõm! Suured tänud Kalindi kasvatajale Marinale! kiss

Kalindi lemmikinimese valikuks osutus meie vanem poeg Raigo ja koos nad ka meie juurest “välja kolisid”. Kalindi pesakonnad sündisidki juba Raigo ja Marielle kodus.


2O8A86902017 aastal sündis imearmas IC EE*Mercedes Sweet Katicat. Õekesega koos olid nad meie Tõnissoni esiklapsed ja plaani kohaselt Uma viimane pesakond. Mercedesest sirgus kena tüübi ja korralike sokikestega kassitüdruk ning jäi kasvandusele, et Uma liine hoida ja edasi viia. Mercedese esimene näitus kassipoegade klassis oli üliedukas. Itaalia kohtunikud märkasid kohe tema harmoonilist ilu ja temperamenti. Eestis pole senini ükski birmalaps kassipoegade klassis nii häid tulemusi saanud. Mõlemal päeval  – Best In Variety! NOM! Best In Show!

2017 aastal pälvis Eestis kõikide kassitõugude kasside hulgas ka suurt tähelepanu:

2017 EESTI PARIM KASSIPOEG 2-3 koht!!

Mercedesest sirgus tasane ja kaunis kass. Ta on iseloomult sarnane oma isaga ja mõlemad armastavad minu lähedust. Mersu ei ole pealetükkiv vaid ootab oma hetke ja siis tuleb oma vaiksel moel poolehoidu väljendama. Tark, ilus ja armas kiisu! Olen lihtsalt võlutud love cat


Albafele's Caesar

2017 novembris tõime mehega Milanost CH IT*Albafele’s Caesari. Otsisime juba mõnda aega ilusat isast kassi. Selle ägeda tüübiga isase otsustasime Kairega muretseda meie mõlema kasvanduse jaoks. Niisiis on see esimene täiesti kahepeale kiisu. Sessu elas Kaire perega ja kuulus nii Jewels Twice kui Sweet Katicat aretusplaanidesse. Meie rõõmuks kasvas poiss suureks ja on hea rahuliku iseloomuga. Suurt näitusekarjääri me temale ei plaaninud, vaid pigem just aretusprogrammi. Sessu järglased tulid ilmale vaid Sweet Katicat kasvanduses ja papa on tänaseks kastreeritud.


2O8A9765

2017 toodi sõprade poolt meile Soomest ka üks järjekordne vahva kilpkonntabby. Kifti nimega CH FI*Demian Suomi100 Ilmatar on armsa sõbra Merja kasvandik. Nimi on Merjal inspireeritud Soome 100-ndast sünnipäevast ja Ilmatar pärineb otse rahvuseeposest. Mitmed kasvatajad (ka Eestist) tundsid Ilmatari vastu huvi ja olen südamest tänulik selle suure usalduse eest, et nii vahva ja erilise tüdruku omanikuks sain! Ilmatar (kodunimega Ilmatark) on mänguhimuline, pisut isepäine ja elavaloomuline kiisupreili.


2O8A9794
2018 aastal tõime mehega veel ühe kassikese CH Xara Medicat*SK. Ja nagu nimest aru saada on ta pärit Tõnissoniga samast kasvandusest. Slovakkiast nüüd siis juba kolm kassi meie kasvandusse toodud. Kauni puhta lilla maskivärvi ja sirelilillade silmakestega ime. Xara sai juba nelja kuusena valitud kassinäitusel nelja kassipoja hulgast paneeli! Pisut hiljem noorte klassis napsatud kaks BIV rosetti ja Best In Show! Selline vahva preili kasvamas ja kindlasti ka edaspidi näituselavadel oma ilu näitamas. Senikaua naudime ise kodus tema mänge ja askeldusi. Meie tore Zorizo või Tzariza!


2O8A8411

2019 oli aeg taas küps uue isase kassi tulekuks. Kaugelt Kreeka kasvandusest lendas Eestisse kohale sinise maskiga GR*Art Of Feline Yoga. Tema tulekuga sain oma kasvandusele väga hea iseloomuga kassi ja lisaks eksklusiivse sugupuu. Nimelt on Yoga sugupuus palju-palju uhkeid püha birma kasse ja lausa 2 Maailmanäituse võitjat!

isapoolses liinis -WW’11 CH Glamour du Mas la Fontaine,JW

emapoolses liinis – WW’14 SC Cheers Beauty’s Ponson du Terrail, DVM, DSM

Yoga kasvataja Georgios oli teinud sellise superägeda paarituse ja usaldas seejärel oma imelise kassipoja minule. Anname omalt poolt parima, et Yoga elu oleks õnnelik ning kindlasti saab teda näha edaspidi ka näitustel.

Nii see kasvanduse ajalugu muudkui pikeneb ja pikeneb… mis muud kui jätkame oma valitud teed ning pakume huvilistele ka edaspidi kauneid birmakiisusi…