• Miks just tõukassid?

Ilmselt sellepärast, et hindan üsnagi kõrgelt (ka oma erialases töös) ilu, harmooniat ja viimistletust. Kaunis püha birma kass pakub seda kõike mulle küllaga. Ka on nende loomadega tegelemine mulle toredaks hobiks, mis hõlmab väga palju teisi huvipakkuvaid valdkondi. Nagu näiteks: loomade psühholoogiat-geneetikat, fotograafiat, kodulehtede toimetamist, erinevate maade inimestega suhtlemist, väikeste kassipoegadega mässamist, igasuguseid reisidega seoses väljakutseid, raamatupidamist, statistikat, uuringuid ja muidugi kassinäituste elamusi.

  • Miks just püha birma tõug?

Sellepärast, et just need kassid on imekena välimuse ja leebe iseloomuga. Nende sinine silmavärv ja valged sokikesed on nii erilised. Sellised kaunid loomad on mõnusad kaaslased ja suurepärased igapäevaelu stressi maandajad. Ka on oma osa just selle tõu maagilisel legendil ja ajalool. See teeb nad veelgi atraktiivsemaks. Tahangi tutvustada kõiki oma kasvanduse kasse siin järgemööda. Kõigil neil on oma osa Sweet Katicat ajaloos, minu südames ja loomulikult väärikas koht ka minu kodulehel.

Oleme koos abikaasaga tegelenud tõuloomadega juba päris mitmeid aastaid. Esimene püha birma tõugu kass tuli meile juba 2003 aastal. See oli klassikalise pruuni maskiga isane kass IC EST*Karl-Gustav Klaudia, kodunimega lihtsalt Kalju. Tema oli muide ka esimese Eestisse imporditud emase püha birma GIC FIN*Neige Cristal’s Tendresse poeg. Kalju oli meie laste hea mänguseltsiline. Poiste mängud käisid ikka kambaga ja Kalju oli kõva kambajõmm. Samas sai temaga ka tasapisi näitustel käidud ja selle tulemusena International Champion tiitli omanik. Meie vahva poiss oli ka tol ajal uue Brit kassitoidu reklaamnäoks Eestis. Kalju suri kahjuks 5,5 aastaselt ootamatu südamerikke tõttu … See kohutav šokk kummitas mind mõnda aega, aga siis ikkagi otsustasin uue kassi muretsemisega leevendada seda kaotusvalu.

Meie pere saksa lambakoer Unerschrocken Effy. Minu suur lapsepõlveunistus oli saksakas muretseda ja selles suhtes läksid meie soovid mehega kenasti kokku. Effy koolitamisega tegeleski peamiselt Andre. Ta läbis nii kuulekuskoolituse, kui käis kaitse treeningutel. Kõrvaloleval pildil ongi meie Effy ja Kalju kahekesi. Effy on kogu elu valvanud meie “kassimaja” kohusetundlikult ja uudistanud rõõmsalt klähvides läbi klaasi kasside või kassipoegade hullamist. Effy suri 2018 aasta aprillis 13 aastasena.

2009 tuli meile hurmur PR & SC EST*Timothy Klaudia. Niisiis sel korral hoopiski kõige heledama ehk kreemi värvi maskiga ja üliilusate silmadega poiss. Timothy (kodunimega Masu või Timo) oli küll algul mõeldud meile niisama kodulemmikuks. Kui näitusetee jalge alla võtsime, ei saanud me enne pidama kui kõige kõrgem tiitel taskus! Timothy on siis minu esimene Supreme Champion tiitliga kass!
Masu ongi hetkel vanim meie kassidest. Masu iseloom on supernunnu ja kasvult on ta pigem suurem. Pikki aastaid oli ta ehtne Kati-kaisukass, kes magas mu kaisus ning hoidis lähedusse. Alates 2014 aastast naudib Masu Andre vanemate juures muretut kastraadi elu. Oma kolimisega leevendas Timo pererahva kaotusvalu, kui nende kass 18 aastasena vikerkaaresillale läks. Koos meie E ja F kasvandikele on Timol ühtekokku 14 järglast ja nendest mõned aretuses. Uhke papa naudib ise mõnusat pingevaba elu ja osaleb vahel igavuse peletamiseks ka näitustel. Kastraatide klassis on Timo saatnud 8 aastasena veelgi suurem edu ja mitmed Best In Show võidud!app

2009 aastal saabus meile Venemaalt, Moskvast, sinise maskiga emane kassike IC Bonbon Azur Her Bliss Majesty,RU. Temast sai ühtlasi siis ka esimene emane kiisu meie peres. Hästi liikuv ja mänguline tüdruk. Bliss pakkus noorena silmailu oma vägevate hüpete ja mänguvõtetega. Her Bliss Majesty nimi tähendab tõlkes “Tema Särav Kõrgus” ja seda ta ka on. Blissi sugupuu kassid on Venemaal kuulsad puhta tumesinise tooniga silmade poolest. Enamus Blissi lapsukestest, A ja D pesakonnas, said ka omale sellised säravad kalliskivid. Kahjuks olid Blissi tiinused temale endale väga koormavad ja otsustasin lasta ta steriliseerida 2013 aastal. Peale steriliseerimist ei soovinud Bliss meie paljude kassidega igapäevaselt koos elada. Niimoodi sai teoks, et Bliss elab nüüd Kohilas koos Tiiu perega. Meie kaunike kohanes uue perega kiiresti ja nende 9 aastane laps ütles “ta toob meie päevadesse nii palju rõõmu juurde!” Tänangi siinkohal Tiiut ja kogu tema pere meie kalli Blissi poputamise eest.

29.10.2009. registreeritud FIFe kasvandus Sweet Katicat.

SweetKaticat cattery

See oligi asjade loomulik käik peale emase kassi saabumist. Püha birma tõug on minu arvates nii eriline ja kaunis. Mitmete maskivärvide-, valgete sokkide- ja sinisilmadega täiuslik kass. Soovin ka teistele inimestele pakkuda võimalust sellest ilust osa saada. Need imelised kassid kuuluvad minu ellu ja on nauditav osa minu armsa pere argipäevast. Pakkudes rõõmsaid hetki ka sõpradele, kes meile parajasti külla satuvad. Alates 2009 on Sweet Katicat ka Pyhä Birman Kissa ry liige ja koostöö soomlastega on sujunud juba aastaid.

2010 aastal nägi ilmavalgust GIC EE*Alizeé Sweet Katicat olles ühtlasi ka esimene kasvanduses sündinud kassipoeg. Alizeé sai meile aretukassiks jäetud just suurepärase birmaliku leebe iseloomu ja imekena välimuse tõttu. Päris raske oli vastu panna sellisele vahvale potsakale olendile, kes kogu oma oleku ja näoilmega kõikide südamed võitis. Ta on erinevalt oma sportlikust emast, hoopis selline tagasihoidlik ja naiselikult graatsiline kass. Kutsume teda kodus Pošh just šiki välimuse pärast. Alizeé pesakonnad on Sweet Katicat – B, E , I , L, N ja Q. Sageli ei olnud need arvuliselt väga suured, aga alati on Alizeé titad kuidagi erilised ja šarmikad. Tema erilised tütrekesed – EE*Pretty-Elena Sweet Katicat on meie H-pesakonna ema. GIC EE*Isabella Sweet Katicat on O-pesakonna ema ja EE*Lucy Sweet Katicat on R-pesakonna ema. Alizeé puhul võib tõdeda, et on tegemist meie kasvanduse alustala ja “kuningannade-kuningannaga”. Kodus on püsinud just tema vaieldamatult emastest kassidest kõige kõrgemal positsioonil ja loomulikult on tal eriline koht ka minu südames kiss

2011 aastal saabus meile šokolaadimaskiga krapsakas tüdruk Noëlle Of Jekima’s, NL. Tõime ta koos noorema poja Mirkoga kaheksi seigeldes kaugelt Hollandist. Täitus minu unistus šokolaadivärvi maskiga birmakiisu omanikuks saada. Kahjuks ei õnnestunud mul teda pikalt aretuskassina hoida. Noelle oli oma sõprade suhtes väga valiv ja elaski peamiselt Mirko toas. Ta ei klappinud, peale Alizeé, eriti ühegi meie kassiga kokku. Siiski kinkis Noeltšu meile ühe kena kolmese pesakonna. Tema tütrekesed elavad nüüd Venemaal ja poeg ChillBill Taani kasvanduses. Noëlle leidis peale steriliseerimist endale toreda pere. Nüüd saab ta rahumeeli ainukese kassina nautida kogu tähelepanu. Suured tänud Maarikale, kes pakkus oma kodusoojust meie armsale šokolaadinööbile.

15.12.2012. sai loodud Püha Birma Eesti Tõuklubi. Minul oli ka au osaleda selle klubi loomisel. Niimoodi juhtus, et lisaks oma kasvanduse tegemistele käib nüüd pidev klubitöö ka paljude Eesti birmakasside omanikega. Klubi on kontseptsioonilt väga omanäoline. Ta mitte ainult ei liida birmade kasvandusi, vaid tuge ja soodustusi saavad ka kodulemmikutena elu nautivate püha birma kasside omanikud. Klubis on kõigil kaunid kassikesed kodus. Lihtsalt rõõm on neid kõiki koos meie ühisel kodulehel huvilistele näidata. Niimoodi saavad ka püha birma kodulemmikud olla näituse ja aretusekassidega nagu üks pere. Klubist on aja jooksul kasvanud välja mitmeid uusi kasvandusi ja toetame neid igati sellel valitud teel.

IC EE*Demi Sweet Katicat on 2013 aasta algul sündinud neljasest “kilpparite” pesakonnast. Demi (kodunimega Amore) on meie kasvanduse esimene näituse ja aretuskiisu, kes on lepingu kohaselt ühisomandis. See tähendab, et ta elab Marioni peres ja osaleb ka meie kasvanduse aretusprogrammis. Ka Demi on Blissi tütar ja temas põimusid huvitavalt nii isa kui emapoolsed liinid. Tulemuseks välimuselt väga kaunis kilpkonnamaskiga birmaleedi. Amore võitis kassinäitusel juba avaklassis Riias lausa kahel päeval Best In Show! Ülitubli tulemus! Amorel on olemas see x-faktor, mis paneb tavalised näituste külastajad just tema puuri juures pikemalt peatuma ja tema sehkendamist imetlema. Marioni valvsa pilgu all on kasvanud hästi julge ja sotsiaalne kiisu. Demi lapsuke, GordonGriffin, sündis 2015 aastal meie juures kodus. Poisipõnn kasvas minu valvsa pilgu all, aga oli kahjuks lemmiku kvaliteedigashame ja aretusse ei saanudki midagi jätta…

2013 suvel tõime koos mehega Poolast Eestisse veel ühe erilise särtsaka kaunitari CH Eleni Pure Passion,PL. Sellist haruldast kilpkonntabby maskivärvi ja põnevat sugupuud polnud varem Eesti kasvandustes aretuses kellelgi. Tere tulemast laigud ja triibud! Eleni tulekuga seoses sain põneva uue kogemuse. Nimelt on ta pärit kasvandusest, kus kasse toidetakse toortoiduga (toores liha ja vitamiinid). Niisiis tuli palju lugeda ja õppida tema toitmise kohta. Nüüd eelistavad ka meie teised kassid tihtipeale just Eleni toitu tavalisele konservile. Eleni siis meie pere ehtne lihasööja tiiger. Temalt ka ilus neljane F-pesakond 2014 aastal ja kolmikud 2015 aastal. Tütreke CH EE*Jewel Eliza Sweet Katicat elab Eesti kasvanduses Jewels Twice. Eleni poeg CH EE*Frank Flame Sweet Katicat on aretusisasena Soomes suisa kolmele kasvandusele. Frankil on seal ette näidata juba üsna mitu korralikku pesakonda.  Seepärast sai ka Eleni “väljateenitud puhkusele” ja elab nüüd oma mõnusat lemmiku elu Tartumaal ühe kena armastava pere juures. Suur tänu sulle Kaja meie vahvale tiigrile oma kodusoojust pakkumast!

Jõuluime saabus meie koju veel 2013 aasta lõpuks Slovakkia kasvandusest. IC Mathiew Moon Star Kimaya Azure,SK ehk kodunimega Matu oli tillukeste kõrvakestega, koheva kasukaga, lilla maskiga birmapoiss. Olin juba mõnda aega otsinud uut poissi kasvandusele ja lõpuks leidsingi sobiva. Nimelt on mul alati soov rikastada muuhulgas ka kohalikku Eesti birmade seltskonda mõne uue liiniga. Kuna Mathiew oli meie kasvanduse kinnine aretusisane, siis polnud ta teistele kasvandustele paaritusteks saadaval. Nii nägid plaani kohaselt järjest ilmavalgust Sweet Katicat G, H, J, K ja L kassilapsed. Huvi Mathiew liinide vastu on olnud birmakasvatajate hulgas üsnagi suur. Seoses sellega otsustasin lubada aretuseks mõned valitud järglased Eestisse ja ühe Soome kasvandusele. 2016 aastal sai Mathiewst mõnus potsakas kastraadihärra. Matu elab nüüd oma uues kodus Soomes. Tema uuteks sõpradeks on kaks vahvat last. Suur tänu meie lõvipoisi hellitamise eest Margele ja tema armsale perele!

2015 aasta mais saabus meile Taanist taas üks kaunis šokolaadimaskiga birmatüdruk Schrøder’s Unbelievable Uma. Pea kaks aastat sai seda pisikest imetegu oodatud ja nüüd lõpuks oli ta Eestis! Hästi toreda iseloomuga, sotsiaalne ja hakkaja Umka. Koheva sabakese ja imeilusa sirelililla alatooniga silmadega preili. Oma kauni birmatüübiga sai ta Sweet Katicat kasvandusele kenaks täienduseks. Uma jällegi puhtalt aretuse eesmärgil meile toodud. Imekena birmatüüp ja eriline sugupuu! Uma noorukiiga möödus meil tormiliselt ja keeruliste asjaolude kokkulangevusel sündis tema esimene pesakond Eesti Kassikasvatajate Liit Felix eriloaga. Kenad K-pesakonna kiisulapsed ei jäänud ainukesteks ja 2017 sündis veel M pesakond. Ilmavalgust nägi meie kaunis Mercedes love cat ja võitis ühtlasi meie kõigi südamed! Tema õeke Marilyn, kolis koos emme Umaga uude koju. Nemad saavad nüüd koos nautida Annely ja Aivari hoolt ning armastust.

GIC EE*Isabella Sweet Katicat! 2015 sündis Sweet Katicat kasvanduses mitmeid kauneid pärleid. Siiski oli mul just Isabella puhul sünnihetkest alates selge, et tema jääb meiega. Isabella on meie kalli Alizeé lapsuke ja Blissi lapselaps. Imeline koheva kasukaga, tasane ja samas lustakas kiisupreili. Täiuslik miizel rõõmustamas igapäevaselt meid oma kohaloleku ja naljakate mängudega. Isabella on lihtsalt minu väike aare! Ta on nii kaunis, malbe iseloomuga ja taktitundeline kass. Alati kohal kui teda just vajan ja siiski mitte väga pealetükkiv. Isabellaga olen saanud ka üsna paljudel tähtsatel näitustel osaleda ja koos toredaid hetki kogeda. 2016 aastal pälvis Eestis kõikide kassitõugude kasside hulgas üsna suurt tähelepanu:

2016 PARIM NOOR 2 koht ja 2016 PARIM EMANE 8 koht!!

Olen tõesti siiralt rõõmus kalli Isabella näitusetulemuste üle ja veelgi rohkem võimaluse üle selle armsa kiisuga igapäevaselt omas kodus suhelda love cat.

GIC Mateo Medicat*SK saabus 2016 aasta suvel meile ühest mainekast Slovakkia kasvandusest. Olin juba alates 2009 nendega sidet pidanud ja ikka nende kasse imetlenud. Ka minu kasvanduse nimi Sweet Katicat on inspireeritud nende kasvanduse omast. Aegajalt sai muuhulgas koos Ivana ja Miroslaviga mulle ka sobivat uut kassipoega valitud. Ikka läks nii, et hetkel polnud kõnealusel pisikesel kas sobiv värv, kvaliteet või sugu. Nüüd õnnestus neljasest pesakonnast üks tore põnn välja valida. Imearmas, pikema kasuka ja taas tumesiniste silmadega Mateo! Minu mehe arvates pole varem meil sellist potsakat võluvat poissi olnudki ja kodunimeks sai talle Tõnisson lol Kõigil läheb nägu naerule kui Mateo välja ilmub ja omi toimetusi asjatab. 2017 Tallinna näitusel õnnestus Tõnissonil avaklassis võita Best In Show! ja napsata ära kohaliku 3 aastase Supreme Championi eest Best In Variety! Loodetavasti kujundab Tõnisson meie kasvanduse tulevased kiisukesed veelgi kaunimaks.

2017 aastal pälvis temagi Eestis kõikide kassitõugude kasside hulgas üsna suurt tähelepanu:

2017 PARIM ISANE 8 koht!!

 

IC LV*Marikota Kalindi saabus meile pea samal ajal kui uus poiss Mateo. Kalindi on tegelikult samuti väga pikaajalise sõpruse ja koostöö tulemus. Tema üle saan ka ise salamisi pisut uhkust tunda. Sest Kalli-kalli on pärit kasvandusest, kus elab meie IC EE*Avril Sweet Katicat. Avril on ühtlasi Kalindi vanaema! Kalindi ema Oriana on suuremat kasvu, šiki välimuse ja tumesiniste silmadega kaunitar. Oriana on olnud vaieldamatult minu pikaaegne lemmik ja nüüd siis lõpuks ka tema tütreke meie kasvanduses. Kalli ise on mõnusa tugeva kondiga ja rahuliku olekuga tüdruk. Hästi toreda muretu mängulise iseloomu ja hea näituse temperamendiga. Boonuseks veel imeline siidine kasukas! Lihtsalt puhas rõõm! Suured tänud Kalindi kasvatajale Marinale! kiss

Kalindi lemmikinimese valikuks osutus meie vanem poeg Raigo ja koos nad ka meie juurest “välja kolisid”. Kalindi pojuke Primer sündiski juba Raigo ja Marielle kodus.

 

2017 aastal sündis meie kodus imearmas EE*Mercedes Sweet Katicat. Õekesega koos olid nad meie Tõnissoni esiklapsed ja plaani kohaselt Uma viimane pesakond. Mercedesest sirgus kena tüübi ja korralike sokikestega kassitüdruk ning jäi kasvandusele, et Uma liine hoida ja edasi viia. Mercedese esimene näitus kassipoegade klassis oli üliedukas. Itaalia kohtunikud märkasid kohe tema harmoonilist ilu ja temperamenti. Eestis pole senini ükski birmalaps kassipoegade klassis nii häid tulemusi saanud. Mõlemal päeval  – Best In Variety! NOM! Best In Show!

2017 aastal pälvis Eestis kõikide kassitõugude kasside hulgas ka suurt tähelepanu:

2017 PARIM KASSIPOEG 2-3 koht!!

Mercedesest sirgus tasane ja kaunis kass. Ta on iseloomult sarnane oma isaga ja mõlemad armastavad minu lähedust. Mersu ei ole pealetükkiv vaid ootab oma hetke ja siis tuleb oma vaiksel moel poolehoidu väljendama. Tark, ilus ja armas kiisu! Olen lihtsalt võlutud love cat

Albafele's Caesar2017 novembris tõime Milanost IC*Albafele’s Caesari. Otsisime mõnda aega ilusat isast kassi. Selle ägeda tüübiga isase otsustasime Kairega muretseda meie mõlema kasvanduse jaoks. Niisiis on see esimene täiesti kahepeale kiisu. Sessu elab Kaire perega ja kuulub nii Jewels Twice kui Sweet Katicat tulevikuplaanidesse. Meie rõõmuks kasvas poiss suureks ja on hea rahuliku iseloomuga. Suurt näitusekarjääri me temale ei plaani, vaid pigem just aretusprogrammi. Hindame kõrgelt tema kaunist peakuju ja intensiivset silmavärvi.

DSC_0127

2017 toodi sõprade poolt meile Soomest ka üks järjekordne vahva kilpkonntabby. Kifti nimega FI*Demian Suomi100 Ilmatar on armsa sõbra Merja kasvandik. Nimi on inspireeritud Soome 100-ndast sünnipäevast ja Ilmatar pärineb otse rahvuseeposest. Ma olen südamest tänulik selle suure usalduse eest, et nii vahva ja erilise tüdruku omanikuks sain!

Xara 9weeks_032018 aastal tõime mehega veel ühe kassikese Xara Medicat*SK. Ja nagu nimest aru saada on ta pärit Tõnissoniga samast kasvandusest. Slovakkiast nüüd siis juba kolm kassi meie kasvandusse toodud. Kauni puhta lilla maskivärvi ja sirelilillade silmakestega ime. Xara sai juba nelja kuusena valitud kassinäitusel nelja kassipoja hulgast paneeli! Naudime nüüd ise kodus tema mänge ja askeldusi. Meie vahva Tzariza!

Nii see kasvanduse ajalugu muudkui pikeneb ja pikeneb… mis muud kui jätkame oma valitud teed ning pakume huvilistele ka edaspidi kauneid birmakiisusi…