Geenifondi mitmekesisust mõjutavad tugevalt just isased kassid. Aretustööga tegelemisel tuleks kindlasti meeles pidada, et ühel isasel võib elu jooksul olla palju rohkem järglaseid kui emasel kassil. Seega on isase kassi omaniku vastutus üsnagi suur.
Aretusisase teenusel on peamiselt kaks erinevat võimalust:
1. kui sul on olemas isane, siis võid teda anda ka teistele kasvandustele aretuseks.
2. kui sul ei ole isast, saad kasutada aretusisase-teenuse pakkumist teistelt.
Aretusisase saamine paarituseks ei pruugigi olla alati lihtne. Paljud kasvatajad ei soovigi oma isasele liialt palju järglaseid ja keelduvad paarituse ettepanekutest. Sellisel puhul ei ole vaja solvuda, vaid otsida edasi. Samuti võivad isase kassi omanikud vahel soovida emaseid kasse hästi palju erinevates asjades testida. Sellega tuleks kindlasti ka arvestada. Mitte iga emase kassi omanik ei taha sellistes küsimuses koostööd teha. Vahel on isaste omanikud ise ka huvitatud aretusisase teenusest. Siis avaneb lisaks veel võimalus, teha paarituste planeerimisel hoopiski isaste vahetust. Kui ei ole sobivat (huvitavat) isast endal, ei ole selline vahetus ka võimalik. Isase omanikud võivad saada ka palju ettepanekuid oma kassile ja nad võivad olla emaste kasside suhtes vägagi valivad. Isase omanikud võivad nõustuda paaritamisega, kui saavad valida pesakonnast parima kassipoja. Kas jällegi teie olete valmis selliseks käiguks? Võõrad kogevad sageli aretusisase saamist kui suletud ringi ja see on tõepoolest sageli nii. Seda seetõttu, et väga palju on siin rajatud usaldusele. Emase kassi omanik peab viima oma kassi välja turvalisest kodusest keskkonnast, kus ta on hästi hooldatud ning võib paarituselt naasta koos mõne soovimatu ja vastiku haiguse või infektsiooniga. Samuti ei soovi isase omanik oma kassi nakatada mingi kummalise infektsiooniga ja ta tahab, et tema isase tulevased järglased oleks vastutustundlikult hooldatud. Seetõttu ongi sageli tegemist sellise asjaga, et “käsi peseb kätt” ja tehakse koostööd ainult tuttavate kasvatajatega.
Tähelepanelik tuleks ka olla, kui sa leiad isase omaniku, kes on kohe pikemalt mõtlemata nõus. Ära hüppa kohe rõõmust ka sellisel juhul, kui tema kass sobitub sinu kassiga. See võib tunduda kummaline soovitus, sest oled ju lõpuks leidnud inimese, kes aitab saada sinu emasel pesakonna. Samas on võimalik, et kui ta on nii kergesti nõustus teiega, siis pakub paaritumise võimalust väga paljudele. Siis küsigegi endalt, kui huvitavad on teie tulevased kassipojad geenifondi mitmekesisuse seisukohalt? On nad huvitavalt ristatud kassipojad, kelle põhjal saab ehitada üles oma kasvanduse eesmärgi või hoopis kolmteist-tosinat kassipoega, kelle sarnaseid näete igas teises kasvanduses? Kui isase omanik ei oota, et teie kass on testitud haiguste ja puuduste suhtes, siis tekib küsimus, kas ta tegi teste oma kassile? Kas soovite kindlasti kassipoegi just sellelt isaselt? Aretuse kassidel (nii emastel kui isastel!) tuleks enne paaritamist minimaalselt testida leukeemia (FeLV) ja immuunsuse defekti (FIV) viiruste suhtes ja muidugi peaks loomadel olema kehtiv vaktsineerimine.
Aretusisase ostmine ei ole ka alati lihtne, sest paljud kasvatajad ei tahagi müüa oma isaseid kassipoegi teistele kasvandustele.
Selleks on mitmeid põhjuseid:
* Isasel võib olla palju järglaseid. Nimelt üks isane võib saada palju rohkem järglasi ühe aastaga, kui emane kass. Võib teha piirangutega ostu-müügilepinguid. Sellegipoolest sa hiljem lihtsalt ootad ja vaatad, kas uus omanik käsitleb isase vastutust õigesti.
* Peale selle ei ole sageli avatud eluasemel isast kassi lihtne pidada. Mitte kõik ei järgi eeskirju ja erinevad kasvandused omavad isaste pidamiseks kinnist eluaset. Selle tulemusena isane hoitakse mõnikord kõige sobimatumates kohtades: keldris, pööningul, kasvanduse väikeses tagaruumis … paljud aretajad ei taha , et selline asi juhtub tema väärtusliku kasvandikuga.
Kui te aretajana müüte isast kassipoega, palun mõelge esmalt, mida teete ja pöörake järgmistele küsimustele tähelepanu:
* Kas see teie isane on hea kombinatsioon tema tulevaste emastega?
* Millised piirangud on lisatud käesolevale isasele kassipojale?
Näiteid piirangutest:
a) maksimaalne arv aretusisase-teenusele või üldse mitte seda teenust lubada.
b) maksimaalne vanus kuni kastreerimiseni võiks olla kuni 5 aastat. Pärast mida ta peab olema kastreeritud ja peab olema pereliige ilma piiratud aretusisase majutuseta.
c) kassipoegade arv, mida võib müüa teistele kassikasvatajatele. Ehk siis kas lubada ainult emaseid kassipoegi ja mitteühtegi lõikamata isast kassipoega?
Igasugused konstruktsioonid on võimalikud. Ole väga kriitiline, milliste piirangutega olete nõus ja millistega mitte.
* Kas on mõtet üldse osta isast, kui teil ei ole lubatud anda aretusisase-teenust ja teil endal on ainult 1 või 2 emast?
* Isegi kui isane on väga ilus ja hea sobivusega teie emastele ning muudele emastele kassidele naabruses, siis millist mõju ta avaldab geenifondile, kui teie kaks emast on nagu „vanemtüürimehed“?
* Enamik aretajad ei taha lõputult korrata sama paaritust. Sest see on nagu sihitu kordamine, mitte tegelemine hoolikalt kavandatud kombinatsioonidega! Ja nii selgub, et pärast kahte-kolme paaritust on teie isane juba “lõpusirgel”.
Kas ei oleks lihtsam isase kassi ostmise asemel otsida kaks sobivat aretusisase-teenust? Lisaks eespool kirjeldatud olukorrale on sageli tunduvalt odavam maksta kaks aretusisase-teenust, kui osta aastateks isane kass. Kogukulud oma isasel on muuhulgas: hind + kui sa impordid kassipoja, siis transpordikulud ja võibolla impordimaksud + looma eest hoolitsemine vähemalt aasta + tervise kontrollid + näitused + tervisetestid. Lisaks tuleb arvestada asjaoluga, et mõned isased lihtsalt ei ole rahul nii väheste paaritustega. Satuvad stressi ja hakkavad märgistama …
Samas teisalt ei pruugi sa oma emasele leida alati lähedusest sobivat “saadaval” isast. Seega tuleks hästi järele mõelda ja siis oma kasvanduse jaoks sobivaimad otsused vastu võtta.


