Jäite oma valikuga pidama püha birma tõugu kassil? Hea valik! Meiegi tegime sellise otsuse mitmeid aastaid tagasi ja ei kahetse sugugi. Tahaks veel omalt poolt valgustada tulevasele kassiomanikule kassipoja soetamisega kaasnevaid rõõme ja muresid.

Otsus võtta oma perre kassipoeg peab olema hästi läbi kaalutud. Tuleks kindlasti endale aru anda, et ta jääb kauaks teie pere liikmeks ja KASSIPOEG EI OLE MÄNGUASI!!! Ka ei ole võimalik meie käest soetada kassipoega alaealisel, sest ikkagi täiskasvanu võtab vastutuse lemmiklooma eest. Teie laps võib ju harjutada uue pereliikme eest hoolitsemist, aga omanik peab tagama, et vähemalt kõik eluks vajalik uuel pere lemmikul olemas on ning tagama talle normaalse elukeskkonna.
Kassipoeg on energiline ja vajab tegelemist. Kiisu kasvades vajab ta ka suuremana pidevalt tähelepanu ning hoolitsust. Kindlasti tuleks olla valmis ka võimaliku haigestumise korral tema ravitsemiseks. Soovitan teil seepärast ka oma kallis uus kiisu koheselt kindlustada. Nii olete kaitstud võimalike ebameeldivuste eest. Kui peres on väikesed lapsed, tuleks neile seletada kuidas kassipojaga käituda. Kuidas teda õigesti sülle võtta ning soovitavalt pisikest magamise ajal mitte häirida. Tuleks läbi mõelda, et kodus oleks pisikiisul traumade saamise risk võimalikult väike. Kassikasvataja ei saa tagada teie kassi edasise elu kvaliteeti vaid teie olete see, kes tema eest hoolitseb. Valige targalt tema toitu ja jälgige, et kiisu oleks õnnelik. Nii saab teil olema koos pikk ja rõõmus elu.
Püha birma tõul on omad eelised. Need kiisud ei ole reeglina metsikud, vaid vastupidi võluvad ja inimsõbralikud. Nad on head kaaslased ja enamasti taluvad ka laste mänge stoilise rahuga. Birma armastab ka ise väga mängida ja teeb seda kõrge vanuseni. Aegajalt meeldib neile veidi “koeralik” mäng mõne pehme pallikesega. Birma võib palli inimesele tagasi tuua nagu koer ja tema graatsilisi mänguliigutusi on huvitav jälgida. Ta on loomult uudishimulik ja esimene, kes sind uksel vastu võtab. Enamasti tahab võluv kiisu kõikidest su tegemistest osa saada ja soovib inimese lähedal olla. Ta pole omaette kõndija, vaid pereliige. Selle tõu aretamisel on kindlasti jälgitud välise ilu kõrval ka sõbraliku loomuse edasikandumist.
Birma kasukat on lihtne korras hoida. Enamjaolt saab ta ise sellega hakkama. Piisab kammimisest korra nädalas, et surnud karvad eemaldada. Kui on tegemist rikkalikuma kasukaga, siis võib loomulikult seda ka sagedamini teha . Nii väldid võimalike pusade tekkimist sinna, kus on pikemad karvad. Nagu näiteks kõhu alla ja “pükstesse”. Eriti šiki kasukaga isendeid soovitame harjutada juba pisikesest peale lisaks ka pesemise ja föönitamisega.

- KAS VÕTTA EMANE VÕI ISANE KASS?
Isasloomad on tavaliselt täiskasvanuna ikka suuremad ja võimsamad. Olenevalt sugupuust on reeglina nende kasukas ka vägevam ja üldiselt näevad välja suursugusemad. Isast on tulevikus lihtsam ja pisut ka odavam kastreerida. Tavaliselt on just nemad ka rohkem süleloomad ja vajavad inimese lähedust.
Emased on seevastu väiksemad ja veelgi sõbralikumad. Nende probleemiks on täiskasvanuna niinimetatud “jooksuajad“. Aretuskassi puhul peaks siis selle ebameeldivusega arvestama ja kodulemmikud kindlasti steriliseerida laskma. Emase steriliseerimine on keerukam operatsioon ja seega ka pisut kallim. Seevastu on hiljem kassil probleemideta stressivabam ja õnnelikum elu.
- KUIDAS KASSIPOEGA VALIDA?
Ühe pesakonna kassipojad võivad olla väga erinevad. Tuleks aksepteerida kasvataja otsust ühe või teise kassipoja kvaliteedi osas. Ka keskpärastelt vanematelt võivad tulla täiesti esmaklassilised kassipojad ja vastupidi. Tuleks võimalusel minna kohale ning oma silmaga üle vaadata. Ei soovita võtta kassipoega, kui näete, et täiskasvanud kassid või kassipojad elavad puurides. Sellisest kasvandusest võite saada psüühiliselt ebastabiilse looma. Ei soovita osta kassipoega ka sellisest kasvandusest, kus tehakse maha teisi kasvandusi.
Pidage kindlasti meeles, et ILMA TÕUTUNNISTUSETA EI OLE TÕUKASS! Tasuks kontrollida ka kiisukese vanemate tõutunnistuste ja diplomite olemasolu. Kassipojad peaksid olema kolme kuuseks saamiseks vaktsineeritud, tehtud ussitõrje ja paigaldatud mikrokiip. Nende kinnituseks on kassipoja veterinaarpassis märked. Kassipoja vanematel peaks olema tehtud ka enne paaritust vajalikud veretestid. Tuleks teha kindlasti mõlemaid pooli rahuldav ostu/müügi leping. Reeglina ei anna kasvandus ära kassipoega enne kolme kuuseks saamist. Kassipoega saab vajadusel broneerida (tavaliselt 1/3 hinnast). Nii on mõlemal poolel kindel, et kassipojal on uus omanik olemas ja vajadusel saate oma väljavalitud kassipoega ka vaatamas käia. Üle kahe inimese pole soovitav siiski kasvandusse minna, kuna seal võivad olla veel vaktsineerimata kassipojad ja see on risk nende tervisele. Leppige kõiges kokku oma kassipoja kasvatajaga ja ärge kartke infot küsida, kui midagi on arusaamatu.
- MIDA OLEKS VAJA VEEL MURETSEDA?
Kassipojal peaks olema tualett koos liivaga ning toidu- ja veenõud.
Võiks olla ka pehme pesa magamiseks. Osavamad saavad selle meisterdamisega ka ise edukalt hakkama. Lemmikloomapoodides on samuti erinevad pesakesi valida.
Ohutum oleks muretseda sama kuivtoitu, mida kassipoeg sööb juba kasvanduses. Uurige selle kohta oma kiisukese kasvatajalt. Siis ei teki väikesel birmakiisuluude koju saabudes seedeprobleeme.
Kassipoja transportimiseks oleks vaja kindlasti muretseda transpordipuur. Tulevikus võib seda samuti vaja minna, kui on tarvis kusagile reisida või näiteks korra aastas vaktsineerimiseks veterinaari külastada. Autos tuleks kiisu transpordipuur võimalusel kinnitada ka turvavööga.
Tore oleks ka ronimispuu küünte teritamiseks ja ronimiseks. Nii jääb mööbel puutumatuks ja kõigil on rahulikum. Kassipoega saab suunata kohe ronimispuu juurde, kui ta tahab küüsi teritada. Õige koht jääb nii kiiresti meelde.
Ah jaa, veel üks soovitus!
Loomulikult ärge mingil juhul koonerdage armastuse ja mänguasjadega!
