Jäite oma valikuga pidama püha birma tõugu kassil? Hea valik! Meiegi tegime sellise otsuse aastaid tagasi ja ei kahetse sugugi. Tahame veel omalt poolt valgustada tulevasele kassiomanikule kassipoja soetamisega kaasnevaid rõõme ja muresid.

ImageOtsus võtta oma perre kassipoeg peab olema hästi läbi kaalutud. Tuleks kindlasti endale aru anda, et ta jääb kauaks teie pere liikmeks ja kassipoeg EI OLE MÄNGUASI!

Kassipoeg on energiline ja vajab tegelemist. Kiisu kasvades vajab ta ka suuremana pidevalt tähelepanu ning hoolitsust. Kindlasti tuleks olla valmis ka võimaliku haigestumise korral tema ravitsemiseks. Kui peres on väikesed lapsed, tuleks ka neile seletada kuidas kassipojaga käituda. Kuidas teda õigesti sülle võtta ning soovitavalt pisikest magamise ajal mitte häirida.

Püha birma tõul on omad eelised. Need kiisud pole metsikud, vaid vastupidi võluvad ja inimsõbralikud. Nad on head kaaslased ja enamasti taluvad ka laste mänge stoilise rahuga. Birma armastab ka ise väga mängida ja teeb seda kõrge vanuseni. Aegajalt meeldib neile veidi “koeralik” mäng mõne pehme pallikesega. Birma võib palli inimesele tagasi tuua nagu koer ja tema graatsilisi mänguliigutusi on huvitav jälgida. Ta on esimene, kes sind uksel vastu võtab ja enamasti tahab kõikidest su tegemistest osa saada. Loomult uudishimulik ja võluv kiisu soovib inimese lähedal olla. Ta pole omaette kõndija, vaid pereliige. Selle tõu aretamisel on jälgitud välise ilu kõrval ka sõbraliku loomuse edasikandumist.

Birma kasukat on lihtne korras hoida. Enamjaolt saab ta ise sellega hakkama. Piisab kammimisest korra nädalas, et surnud karvad eemaldada. Kui on tegemist rikkalikuma kasukaga, siis võib loomulikult seda ka sagedamini teha . Nii väldid võimalike pusade tekkimist sinna, kus on pikemad karvad. Nagu näiteks kõhu alla ja “pükstesse”.

Image

KAS VÕTTA EMANE VÕI ISANE KASS?

Isasloomad on tavaliselt täiskasvanuna ikka suuremad ja võimsamad. Olenevalt sugupuust on reeglina nende kasukas ka vägevam ja üldiselt näevad välja suursugusemad. Isast on tulevikus lihtsam ja odavam kastreerida. Tavaliselt on just nemad ka rohkem süleloomad ja vajavad inimese lähedust.
Emased on seevastu väiksemad ja sõbralikumad. Nende probleemiks täiskasvanuna on niinimetatud “jooksuajad“. Aretuskassi puhul peaks kindlasti sellega arvestama ja kodulemmikud steriliseerida laskma. Emase steriliseerimine on keerukam operatsioon ja seega ka pisut kallim. Seevastu on hiljem kassil probleemideta õnnelikum elu.

ImageKUIDAS KASSIPOEGA VALIDA?
Ühe pesakonna kassipojad võivad olla väga erinevad. Tuleks aksepteerida kasvataja otsust ühe või teise kassipoja kvaliteedi osas. Ka keskpärastelt vanematelt võivad tulla täiesti esmaklassilised kassipojad ja vastupidi. Tuleks minna kohale ja oma silmaga üle vaadata. Ei soovita võtta kassipoega, kui näete, et täiskasvanud kassid või kassipojad elavad puurides. Sellisest kasvandusest võite saada psüühiliselt ebastabiilse looma. Ei soovita osta kassipoega ka sellisest kasvandusest, kus tehakse maha teisi kasvandusi.
Pidage kindlasti meeles, et ILMA TÕUTUNNISTUSETA EI OLE TÕUKASS. Tasuks kontrollida ka kiisukese vanemate tõutunnistuste ja diplomite olemasolu. Kassipojad peaksid olema kolme kuuseks saamiseks vaktsineeritud, tehtud ussitõrje ja paigaldatud mikrokiip. Nende kinnituseks on kassipoja veterinaarpassis märked. Kassipoja vanematel peaks olema tehtud ka enne paaritust vajalikud veretestid. Tuleks teha kindlasti mõlemaid pooli rahuldav ostu/müügi leping. Reeglina ei anna kasvandus ära kassipoega enne kolme kuuseks saamist. Kassipoega saab vajadusel broneerida (tavaliselt 1/3 hinnast). Nii on mõlemal poolel kindel, et kassipojal on uus omanik olemas ja vajadusel saate oma väljavalitud kassipoega ka vaatamas käia. Üle kahe inimese pole soovitav siiski kasvandusse minna, kuna seal võivad olla veel vaktsineerimata kassipojad ja see on risk nende tervisele. Leppige kõiges kokku oma kassipoja kasvatajaga ja ärge kartke infot küsida, kui midagi on arusaamatu.

ImageMIDA OLEKS VAJA VEEL MURETSEDA?

ImageKassipojal peaks olema tualett koos liivaga ning toidu- ja veenõud.

Võiks olla ka pehme pesa magamiseks. Osavamad saavad selle meisterdamisega ka ise edukalt hakkama. Lemmikloomapoodides on samuti erinevad pesakesi valida.

Ohutum oleks muretseda sama kuivtoitu, mida kassipoeg sööb juba kasvanduses. Uurige selle kohta oma kiisukese kasvatajalt. Siis ei teki väikesel birmakiisul uude koju saabudes seedeprobleeme.

Kassipoja transportimiseks oleks vaja muretseda transpordipuuur. Tulevikus võib seda samuti vaja minna, kui on tarvis kusagile reisida või näiteks veterinaari külastada.

Tore oleks ka ronimispuu küünte teritamiseks ja ronimiseks. Nii jääb mööbel puutumatuks ja kõigil on rahulikum. Kassipoega saab suunata kohe ronimispuu juurde, kui ta tahab küüsi teritada. Õige koht jääb nii kiiresti meelde.

Ah jaa, veel üks soovitus!

Loomulikult ärge mingil juhul koonerdage armastuse ja mänguasjadega!Image

ImageImage