Hanne Sofie Sneum on FIFe süsteemi kõikide tõugude kohtunik. Hanne Sofie on teinud püha birma tõu standardile suurepärase selgitava kirjelduse. See oli üks esimesi põhjalikumaid kirjeldusi, mis mu tähelepanu köitis ja tahan oma kodulehel selle tõlke kõigile huvilistele tutvumiseks ära tuua.
Sellel 2007 aastal tehtud pildil on keskel Hanne Sofie Sneum. Temaga koos on kaks püha birma kasside kasvatajat Venemaalt. Vasakul Olga Tarnovskaya ja paremal Tatiana Chulochnikova. Just nende kasvatajate koostöö tulemusel saigi Sweet Katicat kasvandus esimese aretusemase IC RU*Bonbon Azure Her Bliss Majesty. Kelle mõlemad vanemad on ka sellel pildil. Hanne Sofie süles on Blissi isa SC Ricardo Blue von Dinau ja Tatjana kätel tema ema EC & IP Tortie-Taiga von Achor*CH.
Standard of the Sacred Birman according to the FIFe
Hanne Sofie Sneum, All-round FIFe judge
- Üldjoontes – keskmise suurusega
H.S. Selgitus:
Tähendab MITTE VÄIKE!
Tahaksime, et kass oleks tugeva kehaehituse ja tugeva luustikuga. Kass peaks olema lihaseline, mitte rasvas. Ta ei tohiks olla nii suur nagu maine coon, kuid peaks olema teatud suurusega. Emastel oleks normaalne kaal umbes 3,5 kg ja isastel peaks olema kaal suurem, umbes 5 kg.
See ei tähenda muidugi, et kassi kaalutakse hindamisel tabeli järgi, kuid see oleks soovitav keskmine kaal. Tulenevalt asjaolust, et see tõug on hapra ehitusega ja on kalduvus olla liiga väike, oleks vaja alati eelistada rohkem lihaselisi (suuremaid) isendeid siis, kui on kaks näitusekvaliteediga sarnast kassi võrdlusel. Seejuures peaks arvestama, et püha birma areneb aeglaselt ja ta ei ole veel täiel määral kasvanud, kuni ta on juba kolm või neli aastat vana. Isased saavad sageli oma viimase kilo pärast 4 aastaseks saamist.
- Pea
Kuju: tugevate luudega.
Otsaesine: kergelt kumer.
Põsed: täidlased, veidi ümarad.
Nina: keskmise pikkusega ilma peatuseta, kuid veidi taanduv.
Lõug: tugev.
H.S. Selgitus:
Lühem MITTE pärslase ega ka siiami peaga!
Jällegi: tugevate luudega struktuur on soovitav, et see on väga oluline pea harmoonilisele ilmele. Tugev luustik tekitab kenad ümarad põsesarnad koos avara (laia) lõualuuga, mis moodustabki tugeva lõua ja põsed.
Laup peab olema kergelt ümar ja profiilis pisut taanduv koht nina peal peab olema sellega harmoonias. Põsed peavad olema täidlased ja veidi ümarad. Nina on keskmise pikkusega, kergelt taanduv lauba juures. ILMA STOPITA!
Paljud pühad birmad omavad niinimetatud “Rooma nina”, mis on tüüpiline sellele tõule ja ei ole puudus! On oluline, et otsaesine on õige kumerusega, nina õige kühmuga ning lõug piisavalt tugev. Te näete seda, et kühmu pikkus kõrgema punktini on sama pikk kui ninaotsani. Nägu eestvaates peaks olema täielikult ümarate põskedega, mis teeb sellele laia avatud südame kujulise väljanägemise.
- Kõrvad
Kuju: suhteliselt väikesed ümarate otstega.
Paigutus: asetus kergelt kaldus, mitte liiga püstiselt koljul ja hea vahega.
H.S. Selgitus:
Minu jaoks on pühal birmal keskmised kuni üsna väikesed kõrvad. Birma kõrvad on osa selle tõu harmoonilisest üldmuljest. Nad ei tohi olla nii väikesed kui pärsia kassi kõrvad. Nii et taas: mitte pärsia ega siiami kõrvad! Noorematel kassidel on sageli väga suured kõrvad, kuid kui neil on tugev luustik sobituvad vanemas eas kõrvad näoga.
- Silmad
Kuju: ei ole täiesti ümmargune, veidi ovaalne.
Värvus: sügavsinine.
H.S. Selgitus:
Kahjuks on pühal birmal sageli silmi, mis on liiga ümmargused või isegi liiga mandli kujulised. Silmad peaks asetsema sirgel, kuid välimine silma nurk peaks asetsema kõrgemal kui sisemine silma nurk. Silmade vaheline kaugus peab olema vähemalt ühe silma laius, kuid veidi rohkem ruumi kassi silmade vahel soodustab positiivset üldist muljet. Silmade värv võiks olla nii sügavsinine kui võimalik, sügavsinine nagu safiirsinine.
Kõik kassipojad sünnivad siniste silmadega ja seejärel järk-järgult värvus muutub. Kuid ma tahan näha, kuidas silmavärv areneb. Vaatan hoolikalt silma, kui kassipoeg on kolme nädala vanune. Selles etapis võin selgelt näha milline silmavärv on hiljem.
Need on sinise erinevad variatsioonid, mida saad eeldada:
1) kassipoeg kellel helesinine silmavärv on kollase värvi sisseimmitsusega – tuleb veesinine silmavärv kui ta on täiskasvanud.
2) helesinine silmavärv rohelise värvi immitsusega – tuleb keskmine sinine täiskasvanud kassina.
3) sügavsinine ehk siiamisinine on täpselt see värv mida vajame.
Väga oluline:
Sellel tõul peame hoolitsema, et kassid ei oleks kõõrdsilmsed. Kahjuks on paljud pühad birmad kõõrdsilmsed ja see on sageli pärilik. Mõnikord pool pesakonda sünnivad kõõrdsilmsed, isegi suurepärastel liinidel. Kahjuks saab selle tõu puhul olla kindel, kas kass on kõõrdsilmne või mitte, kui see on juba kümne kuu vanune. Nii et seetõttu on äärmiselt oluline mitte aretada kassi, kes on kõõrdsilmne või kannab seda geeni. Nii kasvatajad kui kohtunikud peaksid alati olema valvel, et tulla toime selle konkreetse probleemiga.
- Keha
Struktuur: veidi pikem keha, isased peavad olema massiivsemad kui emased.
H.S. Selgitus:
Mitte pärslase ega siiami keha. Püha birma peab olema tugev (mitte liiga kerge ehitusega) keha. On väga oluline, et kass on lihaseline (tugeva kehaehitusega), mitte “lihtsalt rasvane”. Mõned kassipojad on veel ümarad koos “beebirasvaga”. Nad muutuvad rohkem lihaselisemaks hiljem täiskasvanuna.
- Jalad
Lühikesed ja tugevad. Käpad ümmargused.
H.S. Selgitus:
Minule on püha birma jalad keskmise kõrgusega, mitte lühikesed nagu pärslasel.
- Sokid (ehk kindad)
Püha birma eripäraks on valged käpaotsad nn „kindad“ nii esi- kui tagajalgadel. Need kindad peaks olema täiesti puhasvalged. Nad peaksid lõppema liikme või varvaste üleminekujoonel, millest üle nad ei tohiks laieneda. Veidi enam valget tagajalgadel on lubatud. Tagajalgade tagaküljel valged kindad lõppevad teravikuna. Ideaalsed “kiilud” lõppevad ümberpööratud “V” kujuliselt ning ulatuvad ½ kuni ¾ kandadeni. Väiksemad või suuremad kiilud on vastuvõetavad, kuid ei tohiks minna kaugemale kandadest. See on oluline, et kindad on ühepikkused ja sümmeetriliselt valged, kas kahel eesmisel või kahel tagajalal. Või veel parem kui kõigil neljal jalal.
H.S. Selgitus:
Ühegi teise tõu puhul pole nii palju arutelu kui Püha Birma nelja valge soki ja kiilude üle. Siiski peame olema teadlikud, et püha birma koosneb rohkemast kui neljast valgest käpast. Muidugi on suurepärane, kui sul on püha birma, kellel on täiuslikud sokid ja kiilud. Loomulikult, kui sa pead valima kahe sarnase birma vahel valid selle, kellel on parimad sokid ja kiilud. Aga jällegi: pühas birmas on rohkem, kui tema sokid ja kiilud! See ei ole nii halb viga, kui üks välimine varvas ei ole valge või kiilud ei lõppe võrdselt. See on palju hullem, kui on liiga palju valget esijalgade tagaküljel . Sisemine piir esijalgadel lõppeb loodusliku lisaküünisega. Valge ülevalpool looduslikku lisaküünist arvestatakse “jooksjaks” ja see on viga. Värv käpapadjanditel peab olema roosa või segu maski värvist. Nad võivad olla ka ainult maski värvi! See ei ole viga. Olete näinud sageli, et suur padjand (esikäppadel) on värvunud ja sokiosa on valge, see ka ei ole viga!
- Saba
Keskmise pikkusega, moodustades nagu linnusule.
H.S. Selgitus:
See tähendab MITTE LÜHIKE.
Saba peab vastama kehapikkusele ning need peavad moodustama üldise harmoonia. Pikk saba on alati eelistatum, kui lühike saba. Isasel on sageli lühem saba kui emasel ja on kesisemalt kaunistatud. Kolme kuu vanustel kassipoegadel on sageli hallikas “jõulupuu” sabaks. Rohkem, kui 5 kuused pika sabaga kassipojad garanteerivad pikema kehapikkuse tulevikus. Kahvatu saba puhul tabby püha birma taga, tuleb kõnealla hõbedane maskivärv või kannab hõbedast geeni ja see ei ole viga! Sabavärv šokolaadi ja lilla püha birma maski puhul areneb sageli väga aeglaselt.
- Karv (kasukas)
Struktuur: Pikk pool-pikk, vastavalt tegelikult kehaosadele: lühike näol, järk-järgult üha pikem põskedel, täielikult pikk kaelusel, pikk selja-ja kubemepiirkonnas.
Siidine tekstuur: Väike aluskarv.
Värv: Näitab kõiki teadaolevaid maskiga kassi omadusi, kuid kõik 4 jalga on valged (kindad). Maski punktid koosnevad näost, kõrvadest, jalgadest, sabast ja genitaalidest. Värvipunkt peab olema ühtlane ja heas kontrastis keha värviga. Keha- ja kõhuvärvus on väga kahvatu munakoore värvi. Selg on kuldne beež kõikidel sortidel, ainult täiskasvanud kasside punktide ja keha värv on täielikult välja arendatud.
H.S. Selgitus:
Püha birma kass on poolpikakarvaline. Karvkate peab olema siidise tekstuuriga ja enamusel birmadest on ka väheke aluskarva. See tähendab muidugi, et püha birma karvakate ei muutu nii rikkalikuks kui on pärsia kassil. Nagu kõik poolpikakarvalised kassid on paljudel birmadel lühem suvekarv ja pikem talvekarv.
Punktide ja karvkatte värv baasvärvil on täielikult välja arenenud alles ühe aasta jooksul (kõige varem), lahjendatud värvidel võib kuluda üle aasta väljakujunemiseks. Aga kui kassil on „prillid“ silmade ümbruses (värvipuudus) ja kass on üle kahe aasta vana, annan talle EX 1 ilma sertifikaadita tänu halvale arengule.
Kehavärv peaks olema kuldne beež või kahvatu beež. Kuid siin tuleks lubada mõningaid mööndusi vanemate kasside sageli tumedamale kehavärvile, mis tuleneb nende vanusest. Püha birma ideaalne kehavärv vastavalt maskivärvile tähendab kuldset kõigis värvivariantides. Püha birma ei hoia oma heledat kehavärvi kõik oma aastad nagu maskiga kass peaks. Järelikult peate arvestama alati birma puhul tumedama kehavärviga.
Püha birma koos kontrastidega on alati pigem tumedam kass. Kastreeritud/steriliseeritud kass on sageli heledama kehavärviga kui aretuse kass.
- Märkused
- Püha birma näitab erilist morfoloogiat, mis on unikaalne tõug.
H.S. Selgitus:
See märkus annab meile väga laia ala töötamiseks. Püha birma on üks vanimaid tõuge. Ta on säilitanud oma eripära ja erilise välimuse on peaaegu muutumatuna läbi aastate, millise muu tõu kohta saab seda väita? Püha birma on väga erilist laadi. Tihti nad ajavad näitusel kogemusteta abilised närvi oma erilisel moel puhumisega… nad ütlevad: „pt, pt, pt, pt“. See heli näitab, et ta on lihtsalt väga enesekindel kass. Seda ei tohiks nii vaadelda, et on tegu agressiooniga.
- Vead
Puhtad valged või värvilised laigud rinnal või kõhul.
H.S. Selgitus:
Püha birma on geneetiliselt maskiga poolpikakarvaline kass koos bicolour geeniga. Varem arvati, et Pühal birmal oli oma valgete sokkide geen. Ja pole ime, kui vaatate vanu Siiami ja Khmeeri fotosid, valgetest sokkidest, mida kasutati tõu puhul. Püha birma aretajad püüdsid väga hoida valget bicolour geeni jalgadel. Näiteks Lõuna-Aafrika on muutunud standardit ja nad aksepteerivad, et võimatu on aretada pruuni, sinise ja kilpkonn/tabby variant täiesti ilma täppidetta kõhul, mida ma isiklikult ei pea tänuväärseks. Valge bicolour geen on päritud retsessiivselt. See tähendab, et saate ristata kaks täiuslikku püha birmat ja siis saada liiga palju või liiga vähe valget.
Tegemist on valge bicolour geeniga, mis ei ole ainult nähtav sokkidel ja kiiludel. Kui teil on pühal birmal väga kõrged sokid ja kiilud, siis on loomulikult valge nähtav päästerõngas keset kõhtu. Jällegi, kui teil on täiuslik püha birma ilma kõhu-laiguta, tuleks valida tema, kuid minu jaoks väike valge plekike kõhul ei ole viga. Ma lihtsalt ei taha, et valge oleks nähtav krae alumises servas, sest sel juhul saab sellest alguse lõuatäpp või veelgi hullem roosa ninapeegel.
- Vead, mis välistavad sertifikaadi
Nina: mittetäielikult pigmenteerunud nina nahk.
Jalad: Kinnaste esi- või tagakülgedelt ülespoole hiiliv valge esi- ja/või tagajalgadel (tuntud kui “jooksjad”). Ka „kiilude“ puudumine tagajalgadelt.
Karvkate: valged laigud värvialal või vastupidi. Valge laik genitaalidel.
H.S. Selgitus:
Väga vanadel kassidel on sageli täheldatud värvipigmendi puudumist nina nahal. Lilla maskiga on väga raske näha, kas nina nahk on tumelilla või helelilla/ roosa. See tuleneb muidugi lilla kõikidest toonides, kuid siiski tumedam värv on parem. See muidugi ei välista sertifikaati.
Paljud pühad birmad on värvipuuduse pigmendiga huultel, mida tuleb käsitleda veana. Eriti tabbyl peab olema täielikult värvi joon ümber huulte. Loomulikult on väga raske, kui mitte võimatu, avastada puudulik pigmentatsioon värvidel punane/ kreem, kilpkonna ja tabby variantidel, sest nina nahk on siin kas ilma pigmentatsioonita ja/või laiguline.
Üsna vähestel püha birma isastel on valge laik genitaalide peal. Kui nad on lihtsalt olemas ja see ei levi edasi kõhule. Mina isiklikult ei võta seda veana, aga ma mõistan oma kolleege, kes seda teevad. Selle tulemusena paljud kasvatajad on kastreerinud paljud head isased, millest on tulnud suurt kahju püha birma tõule.
Aga peame olema ettevaatlikud plekiga lõual. Seda võib olla väga raske näha, eriti noortel lahjendatud värvidega kassidel.
Järeldus
Nagu varem mainitud, seitsmekümnendatel kinnitati tõule uus värvigamma ja see oli vajalik sobitumiseks ülejäänud tõugudega, et saavutada need värvid. Pühad birmad paaritusid pika ja elegantse siiami ja vanaaegse üsna pikakarvalise pärslasega. Et saada kontrolli alla valget geeni, kasutati ka bicolour kodukassi. Kahjuks uued kasvatajad ei olnud nii edukad, kui vanad Prantsuse ja Saksa kasvatajad olid enne ja pärast Teist Maailmasõda. Uued kasvatajad olid rohkem huvitatud värvist kui birma tüübist. Nii oligi siiami ja pärsia tüübi areng miili kaugusel püha birma arengust. Viimase kümne põlvkonnaga muutus siiam väikeseks elegantset-tüüpi kassiks, samas pärslase aluskarv läks kogu aeg villasemaks (paksemaks). Aga nagu ma juba varem mainisin on meil kõik liinid olemas suurepärase püha birma jaoks. Kasvatajatel on vaja aega ja toetust mitte ainult üksteiselt vaid ka kohtuniket. Avatud informatsiooniga mis meil on ja mida me tahame, olen kindel, et me kõik saavutame edu tulevikus.
Kõigepealt peame kaaluma – nii kasvatajad kui kohtunikud – millisena me tahame tulevikus püha birmat näha?
* Kas me tahame pärsia tüüpi püha birmat?
* Kas me tahame siiami tüüpi püha birmat?
* Või me tahame TÕELIST püha birmat?
Räägin suure ülemaailmse rühma kogenud kasvatajate fraktsiooni nimel ja me muidugi tahame säilitada püha birma nagu standardis ette on nähtud. See ongi põhjus, miks see on olnud väga kurb paljudele meist, kuidas ülearetatud püha birma on viimasel ajal näitustel edendatud. „Ülearetatud“ all ma mõtlen väikestele kassidele, lühikese nina, selgestinähtava lõpuga, väga pika karva ja rikka aluskarvaga.
Ma pean ütlema, et enamik meist eelistab seda tõugu nagu ta on, osana teiste tõugude vahel oma suuruse, karvkatte ja tüübiga, rääkimata, et seda on ka väga lihtne hooldada. Me ei tahaks muuta ühtegi neist omadustest. See on suur vastutus kõigile meile ja me peame olema hästi teadlikud. Siis peame arvestama, millise tüübina me tahame püha birmat esitleda.
Esiteks on see poolpikakarvaline kass. Mis iganes tähendab kassi kohta “keskmine” kasukakvaliteet ja suurus, see käi ei pärsia ja ega siiami kohta. Aga see on oma eripära, mida tuleb järgida ja käsitleda.
Võttes arvesse kõike siinmainitut, loodan, et avaldad oma toetust ja mõistmist järgmistel standardi muudatustel:
* Jalad: keskmine suurus, tugevad jalad
* Pea: Rooma nina on lubatud / kumer nina on lubatud
* Kõrvad: keskmise suurusega kuni üsna väikesed
* Karv: poolpikk kuni pikk. Lühike hooajakarv on lubatud, krae võib puududa.
Samuti peame küsima nõu kohtunike komisjonilt, et taastada uuesti käpapadjandite lubatud värvuseid.
* Käpapadjad: roosad, maski värvi või segu mõlemast.