Püha birma on iidne ja eksklusiivne kassitõug. Nad on välimuselt kaunid ja loomult väärikad kassid. Kohe alguses tuleks otsustada, mis eesmärgil just tõukass ostetakse. Ei ole õige, kui otsustatakse tõukass osta lemmiku hinnaga, aga tahetakse “üks pesakond ikkagi teha”.  Sellisel juhul ei ole tegemist aretusega, vaid hoopis paljundamisega. Püha birma tõug on Eestis küllalt haruldane. Kasvandusi on üsna vähe ja pesakondi polegi alati eriti palju. Nii oleks vaja aegsasti kasvandusega ühendust võtta ja kassipoja soovist teada anda. Vajadusel isegi broneerida sobiv kassipoeg. Nii saate kindel olla, et kassipoeg just teile reserveeritud.

Tõupuhaste kasside hinnad on suhteliselt kõrged, kuna loomad on pikaajalise aretustöö tulemusena just oma tõule vastava imeilusa välimuse ja iseloomuga. Sweet Katicat kasvanduses on aegade jooksul aretustöös osalenud palju kalleid imporditud aretuskasse. Samuti läbivad meie aretuse kassid alati vajalikud terviseuuringud. Tegemist on põhjaliku ja sihipärase aretusega.

Allpool selgituseks, millest tulenevad erinevad hinnad:

Lemmikloom

See on kassipoeg või ka juba täiskasvanud kass, kes ei sobi aretuseks. Tähendab, tal on mingid omadused, mis pole ideaalse püha birma tõule vastavad. See puudutab ainult teatud kõrvalekaldeid tõustandardist. Kas on tal mingid valged laigud (kus pole lubatud) või pole sokid/kiilud piisavad. Või on kasvatajal mingi muu põhjus, miks ta ei soovi, et seda looma kasutatakse aretuses. See on kasvataja õigus. Selline kassipoeg on ikkagi puhas tõuloom ja omab tõutunnistust. Ainult ta kastreeritakse/ steriliseeritakse teatud vanuseks. Koduloomaks saab kasvandusest vahel osta ka täiskasvanud looma, keda enam ei kasutata aretuses ja on juba kastreeritud/steriliseeritud. Muidugi on kassipoja hind alati kõrgem, kui täiskasvanud kassil. Vanemaid täiskasvanud kasse võib aegajalt mõnest kasvandustest ka tasuta saada.

Aretuseks kasutatav loom

Sellist kassi võib kasutada aretuses (paaritamiseks) ja tal ei ole defekte. Kasvataja võib ka keelduda kassi müümisest aretuseks, kui ta ei ole kindel kas sellele loomale on paarituseks sobivat vastaspoolt. Väide, et küll me hiljem leiame ei sobi. Paljud kasvandused ei anna isegi oma isast teistele paaritamiseks (nimetatakse suletud kasvanduseks). Aretusisaste kohta saab lugeda lähemalt SIIT. Tuleks meeles pidada, et tõukasside aretusega tegelemine ei ole vahend raha teenimiseks. Aretusega tegelemine on küllalt kulukas ja heade tõuaomadustega loomad on väga kallid. Mõnikord tuleb väga kaua järjekorras oodata, et sellist tõulooma saada. See on pigem hobi, aga mitte äri.

Näituse ehk show loom

Need on kaunimad ja eredamad oma tõu esindajad! Nad on iga kasvanduse uhkus ja väga kallid. Sellised loomad on mõeldud aretuseks ja näitustel käimiseks. On ka võimalus osta kasvandusest näituse kastraat. Sellised kassid on samuti parimate tõuomadustega, aga mingil põhjusel kasvataja peab vajalikuks loom steriliseerida/ kastreerida. Tavaliselt sellepärast, et lähipiirkonnas on juba sarnaste liinidega kasse. Sellised loomad on sobilikud inimesele, kes käib meelsasti näitustel, aga ei soovi tegeleda aretusega. Loomulikult on steriliseeritud/ kastreeritud isendi hind odavam.

Kui soovite osta just näituse looma. Pidage meeles, et alati ei tähenda vanemate kõrged tiitlid esmaklassilist kassipoega. Muidugi saate loota, et tiitlitega vanematel on paremate omadustega järglaseid. Näitustel osalemine nõuab ikkagi keskmiselt paremaid tõuomadusi ja ka niinimetatud tugevamat lavanärvi. Sellegipoolest tasub teada, et noorte kasside esimesed pesakonnad võivad olla tehtud juba näitusekarjääri alguses. Seepärast uurige kassiklubist, interneti kodulehekülgedelt ja käige näitustel. Nii saate selgema pildi, millist kassipoega teie just tahate.