• Keretüüp – veidi pikem keha keskmise kaaluga. Jalad on lühemad ja tugevad, käpad on ümarad. Isased peavad olema suuremad kui emased.
  • Pea – tugeva kondiga pea, täidlased veidi ümarad põsed. Otsmik on kergelt kumer. Nina on keskmise pikkusega, ilma järsu lõputa vaid veidi taanduv. Lõug on jõuline. Kõrvad on suhteliselt väikesed ümarate otstega. Need on hea vahega ja asetsevad koljul veidi kaldu, mitte liiga püstiselt.
  • Silmad – sügavsinised, mitte päris ümmargused, vaid kergelt ovaalsed.
  • Karvkate – pikk või poolpikk vastavalt kehaosadele: lühike näol, järk-järgult üha pikem põskedel täispikk krael, pikk selja-ja kubemepiirkonnas. Tekstuur on siidine ja on olemas väheke aluskarva.
  • Värvus – nägu, kõrvad, käpad, genitaalid ja saba värvus püha birmal näeb välja nagu näiteks siiamil kuid kõik käpaotsad on valged. Valge jalgadel peaks olema sümmeetriline. Tumedad kohad peaks olema hea kontrastiga võrreldes keha värviga. Keha värv on väga kahvatu munakoore värvi, seljaosa on kuldne beež kõikide sortide puhul. Halvad on puhtad valged laigud rinnal või kõhul. Ainult täiskasvanud kassidel on keha värvid täielikult välja arenenud.
  • Käpad – erijooneks püha birma kassil on valged käpaotsad, mida nimetatakse “kindad”või”sokid”. Need kindad peavad olema absoluutselt puhasvalged. Nad peaksid lõppema varvaste liigenduskohal või ülemineku kohal, millest kõrgemale nad ei tohiks laieneda. Veidi pikemad valged sokid tagajalgadel on lubatud. Tagajalgade tagaküljel valged sokid lõppevad kiilukujuliselt. Ideaalsed “kiilud” lõppevad ümberpööratud V kujuliselt ja ulatuvad ½ kuni ¾ kaugusele kannal. Madalamad või kõrgemad kiilud on vastuvõetavad, kuid ei tohiks ulatuda kannast kõrgemale. On oluline, et sokid on võrdse pikkusega ja sümmeetriliselt valged. Kas kaks eesmist ja kaks tagajalga omavahel või veel parem, kui kõik neli jalga ühtemoodi.
  • Saba – see on keskmise pikkusega ja sule kujuline. See on tavaliselt püsti ja õõtsub igal sammul mille kassi võtab. Karvastik sabal on paks ja pikk. Sabaots on ümar, erinevalt Ragdoll’ile, kellel saba lõpeb järsult. Saba peab olema piisavalt pikk, et puudutada õlga.

tähesära

Kõnealune standard kirjeldab, nagu mis tahes muul tõul, täiuslikku välimust. Veatut kassi kohtame harva, kuid vigu on lihtne birmal ära tunda. Sokkidel on väga lihtne näha valgete osade ebasümmeetrilisust. Kuid aretamiseks on väga oluline mitte valida kassi ainult perfektsete valgete käpaotstega unustades muud funktsioonid. Birma ilu on üldine harmoonia ning seda tuleks kassi hindamisel meeles pidada.

Vead vastuolus tõutunnustele – Valged laigud on värvialal või vastupidi. Valge laik genitaalidel. Valge värvuse liigne ulatumine käppade sise- või väliskülgedele (tuntud kui “runner” ehk „jooksjad“) või vastupidi poolikud sokid esi-ja / või tagajalgadel. Kiilude täielik puudumine tagajalgadel.

bling1Püha birma tõustandardi kohta on hästi kirjutanud üks FIFe süsteemi kõikide tõugude kohtunik Hanne Sophie Sneum. Selle kohta saate lähemalt lugeda SIIT

Vastavalt FIFe süsteemile võib püha birma saada näitusel punkte vastavalt:

MIDA HINNATAKSE PUNKTID
PEA ÜLDKUJU, PÕSED, NINA, LÕUG, HAMBAD, OTSMIK. KÕRVADE KUJU JA ASETUS 20
SILMADE KUJU JA VÄRV 5
KEHA KUJU, SUURUS, LUUSTIKU EHITUS, JALAD 20
SABA PIKKUS JA KUJU 10
KASUKAS KEHA VÄRV JA MASKI VÄRV (KONTRASTID) 10
KVALITEET JA PIKKUS 10
SOKID ESIJALGADEL 5
TAGAJALGADEL 5
KIILUD 5
KIILUDE JA SOKKIDE ÜHETAOLISUS JA SÜMMEETRIA 5
ÜLDSEISUND VÄLIMUS JA KÄITUMINE 5
KOKKU 100

Save

points

Vastavalt kvaliteedi hinnangu punktide summale on võimalik saada näitustelt ka sertifikaadid ja tiitlid.

Tavapärased tiitlid mis lisatakse kassi nimele ettepoole:

SC – SUPREME CHAMPION – kõrgeim klass 1
Kassidele, kes on klassis 3 saanud üheksa (9) CACS-sertifikaati kolmes erinevas riigis, kolmelt erinevalt kohtunikult. CACS-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 97 punkti.

SP – SUPREME PREMIOR – kõrgeim klass 2
Kassidele, kes on klassis 4 saanud üheksa (9) CAPS-sertifikaati kolmes erinevas riigis, kolmelt erinevalt kohtunikult. CAPS-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 97 punkti.

GIC – GRAND INTERNATIONAL CHAMPION – võistlevad klass 3
Kassidele, kes on klassis 5 saanud kuus (6) CAGCIB-sertifikaati kolmes erinevas riigis, kolmelt erinevalt kohtunikult. CAGCIB-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 96 punkti.

GIP – GRAND INTERNATIONAL PREMIOR – võistlevad klass 4
Kassidele, kes on klassis 6 saanud kuus (6) CAGPIB-sertifikaati kolmes erinevas riigis, kolmelt erinevalt kohtunikult. CAGPIB-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 96 punkti.

IC – INTERNATIONAL CHAMPION – võistlevad klassis 5
Kassidele, kes on klassis 7 saanud kolm (3) CACIB-sertifikaati kahes erinevas riigis, kolmelt erinevalt kohtunikult. CACIB-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 95 punkti.

IP – INTERNATIONAL PREMIOR – võistlevad klassis 6
Kassidele, kes on klassis 8 saanud kolm (3) CAPIB-sertifikaati kahes erinevas riigis, kolmelt erinevalt kohtunikult. CAPIB-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 95 punkti.

CH – CHAMPION – võistlevad klassis 7
Kassidele, kes on klassis 9 saanud kolm (3) CAC-sertifikaati kolmelt erinevalt kohtunikult. CAC-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 93 punkti.

PR – PREMIOR – võistlevad klassis 8
Kassidele, kes on klassis 10 saanud kolm (3) CAP-sertifikaati kolmelt erinevalt kohtunikult. CAP-sertifikaadi jaoks on vaja saada vähemalt 93 punkti.

Näituseteed alustavatele kassidele antavad hinnangud:

AVAKLASS tiitlita fertiilsetele kassidele – võistlevad klassis 9
Üle 10-ne kuu vanuste kassidele.
CAC-sertifikaadi jaoks on siin klassis vaja saada vähemalt 93 punkti.
AVAKLASS tiitlita kastraatidele – võistlevad klassis 10
Üle 10-ne kuu vanuste kastreeritud kassidele.
CAP-sertifikaadi jaoks on siin klassis vaja saada vähemalt 93 punkti.
NOORED 7 kuni 10 kuu vanustele kassidele – klass 11
Sertifikaate siin klassis ei jagata vaid vastavalt saadud punktisummale kas Ex1, Ex2, Ex3 jne.
POJAD 4 kuni 7 kuu vanustele kassidele – klass 12
Sertifikaate siin klassis ei jagata vaid vastavalt saadud punktisummale kas Ex1, Ex2, Ex3 jne.

Muud kassidele antavad hinnangud:

Excellent (Ex)  – hinnangu jaoks on vaja saada vähemalt 88 punkti klassides 3-12
Väga Hea (Vg)  – hinnangu jaoks on vaja saada vähemalt 76 punkti klassides 3-12
Hea (good)  – hinnangu jaoks on vaja saada vähemalt 61 punkti klassides 3-12

VP (värvi parim) – kassidele kes on saanud vähemalt hinde Ex ning võidakse valida, kui võistlejaid samas värvis on vähemalt kolm. Võidakse valida ka eraldi VP – täiskasvanu, VP-noor ja VP-kastraat. Võitjale omistatakse hinnang BIV (Best In Variety).

KP (kohtuniku parim) – kohtunikud võivad valida igast hinnatud kategooriast parima täiskasvanu, kastraadi, noore ja poja, kui võistlejaid on vähemalt kolm ja võitja saab vähemalt 97 punkti. BIS NOM (nominatsioon) – kui kass on osutunud omas kategoorias kõikide tõugude kasside hulgas parimaks ja seega valituks paneeli ehk Best In Showle

BIS (Best In Show) – kassile kes paneelis võidab oma kategooria. KPT – kategooria parim täiskasvanu, KPN – kategooria parim noor, KPP – kategooria parim poeg, KPK – kategooria parim kastraat. Mõnel puhul antakse näitustel välja BOS (Best in Show Opposite Sex)

BOB (Best Of Best) – antakse kassile kes on võitnud kõikide kategooriate parimaid kasse.

Tiitlid mis lisatakse kassi nime järele:

JW (Junior Winner) – tiitel omistatakse noorele, kes on võitnud BIS vähemalt viiel korral ja seda klassides 12 ning 11.

DSM ( Distinguished Show Merit ) – see tiitel on kättesaadav vaid täiskasvanud kassidele kes on võitnud Rahvusvahelistel Tõukassinäitustel BIS või BOS miinimum 10 korral ja seda klassides 1-10.

DVM ( Distinguished Variety Merit ) – see tiitel on kättesaadav vaid täiskasvanud kassidele kes on võitnud Rahvusvahelistel Tõukassinäitustel BIV miinimum 10 korral ja seda klassides 1-10.

DM (Distinguished Merit) – see tiitel on kättesaadav kassile, kelle järglased on saanud vähemalt IC/IP tiitlid (emasel 5 järglast, isasel 10 järglast)

Erilised tiitlid mis lisatakse kassi nimele ettepoole:

NW ( National Winner ) – see tiitel on kättesaadav kassidele, kes on aasta jooksul saanud kõige rohkem punkte Rahvusvahelistel Tõukassinäitustel ja võitnud oma riigis kõikide kassitõugude arvestuses. Tiitel antakse välja fertiilsetele emastele/isastele, neutraliseeritud emastele/isastele, noortele ja kassipoegadele.

BW ( Baltic Winner ) – see tiitel on kättesaadav kassidele, kes on võitnud kõikide kassitõugude arvestuses Baltic Winner Rahvusvahelistel Tõukassinäitustel kõiki kasse. Tiitel antakse välja fertiilsetele emastele/isastele, neutraliseeritud emastele/isastele, noortele ja kassipoegadele.

SW ( Scandinavian Winner )  – see tiitel on kättesaadav kassidele, kes on võitnud kõikide kassitõugude arvestuses Scandinavian Winner Rahvusvahelistel Tõukassinäitustel kõiki kasse. Tiitel antakse välja fertiilsetele emastele/isastele, neutraliseeritud emastele/isastele, noortele ja kassipoegadele.

WW ( World Winner ) – see tiitel on kättesaadav kassidele kes on võitnud kõikide kassitõugude arvestuses World Winner Showl ehk Maailmanäitusel kõiki kasse. Tiitel antakse välja fertiilsetele emastele/isastele, neutraliseeritud emastele/isastele, noortele ja kassipoegadele.

Save