Eleni toortoit

Olen juba mõnda aega pidanud plaani siia kirja panna kuidas ma valmistan Elenile toortoitu. Paljud tuttavad on uurinud mismoodi see toortoidu tegemine käib. Ütlen kohe ära, et minu puhul pole tegemist mingi proffiga, aga tänaseks on välja kujunenud juba valmistamisviis ja põhikomponendid on ikka üldjoontes samad.

IMG_1597Kõrvaloleval pildil istub Eleni kõrgemal ja tema tütar Fay Fashion vasakul. Fay sööb meelsasti nii toorest, konserve kui kuivtoitu. Sellist kassi pean ma tegelikult omanikule väga mugavaks ja seepärast harjutan ka kassipoegi erinevaid toite sööma. Siis pole vaja väga pead murda selle üle mida talle pakkuda. Kõik läheb kaubaks ja toit on hästi mitmekülgne. Tänaseks armastavad meie kodustest kassidest (peale Alizeé) kõik ka toortoitu.

2013 aasta suvel, kui Eleni meile saabus, seisin silmitsi tema toitmise probleemiga. Pidin palju sellekohast kirjandust lugema ja enda jaoks välja töötama retsepti, mis rahuldaks Eleni vajadused ja ei oleks väga keeruline teostada. Minu eesmärk oli samuti õpetada toortoitu eelistav kass vajadusel ka kuivtoitu sööma. See maandaks riske, kui on vaja kodust eemal olla. Eleni ei jää siis nälga ja ei ole väga tülikas sellel perioodil mõnel hooldajal tema eest hoolitsemine.

Niisiis olen tänaseks leiutanud oma kasside tarbeks sellise segu, kus algul panen kausi põhja õhukese kihi kuivtoitu. Seda sama, mis ka meil toidukaussides leidub. Sinna peale valan saumikseriga purustatud kanamaksa. NB! kõik toores lihasaadus on alati värske (jahutatud), mitte külmutatud ja sulatatud. Meie kassid armastavad väga broileri südant. Neid siis tükeldan sinna peale paraja portsu. Kui on saadaval broileri pugu, siis ka seda. Selle peale läheb kanarinnak ja koib (sobib ka kalkuni koib). Liha tükkidena ja peened kondid ning naha ajan läbi hakklihamasina. Lõpuks veel pisut sealiha. Loomaliha pole enam lisanud, kuna lugesin, et suuremad loomad pole kassile just kõige sobivamad. Sealiha panen juurde koguselt tunduvalt vähem kui lindu. Eesmärgiks, et ei oleks tulemuseks päris dieettoit. Põhjus on lihtne – Meie kassid on veterinaaride arvates heas vormis, aga näitustel tahetakse tihti paksemaid kasse. Siis lisan veel toorest muna ja segan kõik segamini. Selleks ajaks on alguses pandud kuivtoit saanud ka natuke pehmemaks liguneda.

Valmis segatud toit läheb väikestesse karpidesse ja sügavkülma. Osa muidugi ka kohe vitsutamiseks. Külmikust saab portsu kaupa siis sulatada ja juba toidukaussi portsude juurde lisan toidulisandeid: tauriini-, omega rasvhapete-, kaltsiumi- ja vitamiinidega.

Tänaseks sööb Eleni juba ka osaliselt kuivtoitu ja ma ei pea muretsema tema pärast reisile minnes. Konservide söömist ma talle eraldi ei harjuta. Tema “konserv” on toores 😉

Allpool siis pildiseeria Sweet Katicat toorkonservi tegemise kohta.

toortoit